Neden Uşak Üniversitesi
Ana Sayfa / Tanıtım / Neden Uşak Üniversitesi
3 Haziran 2023, Cumartesi

Uşak Üniversitesi öğrenci odaklı yönetim anlayışıyla dikkatleri üzerine çekerken, % 92’lere varan doluluk oranıyla tercih edilen üniversiteler arasında yer almaktadır. Uşak Üniversitesi, ulusal ve uluslararası akreditasyonları tamamlamış, şehir ve sanayiyle bütünleşmiş, nitelikli bir büyüme ile rol model olmayı ve öncelikle Türkiye üniversiteleri arasında ilk 20’ye girmeyi hedeflemektedir.

Tarihi öneme sahip “İlkler şehri” olarak bilinen Uşak ilinin konumu itibariyle; Batı Ege, Orta Anadolu ve Akdeniz’i birbirine bağlamaktadır. Uşak Üniversitesi konumu itibariyle, Türkiye’nin kavşak noktalarından birinde yer alan güçlü üniversitelerdendir.

Üniversitemiz, modern ve kullanışlı Prof. Dr. Fuat Sezgin Kütüphanesi, yarı olimpik yüzme havuzu ve FİBA onaylı 2000 kişilik basketbol sahası gibi birçok özelliğe sahip olan Ömer Halisdemir Spor Kompleksi ve aynı zamanda her ay onlarca etkinliğin gerçekleştirildiği 1100 kişi kapasiteli Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezi ile eğitim, spor ve sosyal etkinliklerle dolu bir yerleşkeye sahiptir. Ayrıca 15 bin kişinin müsabakaları izleyeceği sentetik çim futbol sahasının yer aldığı spor kompleksi de, yeni dönemle birlikte tam kapasite ile Uşak’a hizmet vermeye başlayacaktır.

Uşak Üniversitesi Yerleşkesi

Uşak Üniversitesi 2016 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın deklare etmesiyle, deri, tekstil ve seramik alanlarında pilot üniversite seçilmiş ve Türkiye’de bir ilk olan Tasarım Merkezini kurmuştur. Deri, Tekstil ve Seramik (DTS) alanlarında pilot üniversite olarak ihtisaslaşan Uşak Üniversitesi, ülkemiz ekonomisinin ilgili alanlarında yurt dışına bağımlılığı ortadan kaldıran önemli işlere imza atmaktadır. DTS Tasarım Merkezimiz, ülkemizden ve yurt dışından önemli firmalara hizmet vererek, tasarım konusunda kendinden söz ettirmeye başlamıştır.

Üniversite-Sanayi işbirliği kapsamında protokoller imzalayan üniversitemiz, öğrencilerimizin alanlarıyla ilgili mesleki derslerini, Uşak Organize Sanayi Bölgelerinde yer alan işletmelerde uygulamalı olarak gerçekleştirmeleri sağlanmıştır. Yine bu işletmelerde staj imkânları verilerek, öğrencilerimizin alanlarıyla ilgili gerekli tecrübelerinin arttırılması hedeflenmektedir. 7+1 sistemi ile 7 dönem ders + 1 dönem uygulamalı eğitim modeli oluşturularak, Mühendislik Fakültesi öğrencilerimize sanayi tecrübesi kazandırılmaya başlanmış ve aynı zamanda 3+1 sistemi ile de Meslek Yüksekokullarımızda öğrenim gören öğrencilerimizin çalışma alanlarına hazır olarak yetişmeleri sağlanmaktadır.

Uşak Üniversitesi Bir Eylül Merkez Yerleşkesi, il merkezine 8 km uzaklıktadır. Bu yerleşkede Rektörlük Binası, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Eğitim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, İletişim Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulu, Adalet Meslek Yüksekokulu, Uzaktan Eğitim Meslek Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Sivil Havacılık Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuz, Prof. Dr. Fuat Sezgin Kütüphanesi, KYK Kız Öğrenci Yurdu ve Sosyal Tesisler yer almaktadır. Bir Eylül Yerleşkemizde ayrıca Öğrenci Çarşısı, Şehit Ömer Halisdemir Spor Merkezi, Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezi, Bilimsel Araştırma Laboratuarı bulunmaktadır. Uşak ili merkezinde ise Diş Hekimliği Fakültesi bulunmakta, Banaz, Eşme, Karahallı, Sivaslı ve Ulubey ilçelerinde de birer Meslek Yüksekokulumuz yer almaktadır.

Uşak Üniversitesi Yerleşkesi

Uşak Üniversitesi 14 Fakültesi, 1 Yüksekokulu, 11 Meslek Yüksekokulu, 1 Enstitüsüyle toplam 28.458 öğrencisi bulunan teknolojik bakımdan yeni ve gelişmiş bir üniversitedir.

• Ön lisans: 7.137

• Lisans: 20.419

• Lisansüstü: 902

• Toplam 28.458

Uşak Üniversitesi Yerleşkesi

Üniversitemizde farklı akademik birimlerde (meslek yüksekokulu, yüksekokul, fakülte, enstitü) ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim-öğretim programları uygulanmaktadır. Bir akademik yıl, ön lisans-lisans-lisanüstü için 14 haftadan Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesinde ise 16 haftadan oluşan Güz ve Bahar yarıyılından oluşmaktadır. Yarıyıl eğitimi yapılan Enstitü, Fakülte, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokullarındaki öğrenciler her ders yılı ya da yarıyıl başında, akademik takvimde belirtilen süreler içerisinde katkı payı/öğrenim ücretini yatırıp, ders seçimlerini yaparak; danışmanlarının gözetiminde kayıtlarını yenilemek zorundadırlar. Uşak Üniversitesi’nde derslere devam zorunluluğu bulunmaktadır. Uygulamalı derslerin % 20’sinden, teorik derslerin % 30’undan fazlasına katılmayan öğrenciler devam zorunluluğunu yerine getirmemiş sayılır ve o dersin dönem sonu sınavına katılamazlar. Üniversitemizin öncelikli hedefi var olan tüm ön lisans, lisans ve lisansüstü programlarının niteliğini üst seviyelere çıkarmak, açık olmayan programları ise gerek akademik gerekse teknik ve fiziki anlamda donatarak eğitim vermeye hazır noktaya taşımaktır. Üniversitemizde eğitim programları mesleki donanıma sahip nitelikli insan gücü hedefi ile sektörle işbirliği içinde sadece bilimsel gereklere değil, sektörün gereksinimlerine yanıt verebilecek şekilde düzenlenmektedir.

Uşak Üniversitesinde yer alan fakülteler, yüksekokullar, enstitüler eğitim ve etkinliklerin sürdürülmesini ve bilimsel araştırmaların yapılmasını sağlayacak etkin bir akademik yapılanmaya sahiptir. Bir Eylül Yerleşkesi'nde market, kafe tarzı faaliyet gösteren işletmelerin yer aldığı Öğrenci Çarşısı ve Şehit Ömer Halisdemir Kapalı Spor Kompleksi (içerisinde Yarı Olimpik Yüzme Havuzu bulunmaktadır) yer almaktadır. Kongre, Sempozyum, çalıştay, konser, tiyatro vb. sosyal ve kültürel faaliyetlere ev sahipliği yapan Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezi Bir Eylül Yerleşkesindedir. Sosyal Tesis İşletme Müdürlüğü, 3 kişilik 5 adet oda, 2 kişilik 7 adet oda, 2 süit oda ve 2 VIP oda olmak üzere toplam 16 oda ile 2300 m2'lik kapalı alana sahiptir. Sosyal Tesiste bulunan Blaundus Yemek Salonu, Akmonya Kahvaltı Salonu, Clandıras Kafe ve Kızılbey Toplantı Salonu ile üniversitemiz akademik, idari personeli ve öğrencilerine hizmet vermektedir. Yine Bir Eylül Yerleşkesinde yer alan yemekhanelerde öğrencilerimize, akademik ve idari personelimize uygun fiyatlara öğle ve akşam yemeği hizmeti verilmektedir. Yerleşke içerisinde yer alan kantin ve dükkânlar da öğrencilerimize beslenme olanakları sağlamaktadır. Üniversitemiz yerleşkesinde 100 kişilik Erol Olçok Sinema Salonu bulunmakta olup film gösterimleri ve eğitim öğretim faaliyetlerini destekleyici etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Eylül Yerleşkesinde ve meslek yüksekokullarımızın kampüslerinde çeşitli bankalara ait ATM’ler yer almakta, İŞKUR Bürosu ve Kızılay Kan Verme noktaları merkez kampüsümüzde yer almaktadır. Yapımı biten öğrenci yaşam merkezimiz ve 15 bin kişilik stadyumumuz yeni eğitim-öğretim yılında hizmet vermeye başlayacaktır.

Uşak Üniversitesi Yerleşkesi

Uşak Üniversitesi Bir Eylül Yerleşkesi içerisinde 500 kişilik Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Kız Öğrenci Yurdu, yerleşkeye 1 km uzaklıkta 2822 kişilik KYK Latife Hanım Kız Öğrenci Yurdu, 504 kişilik Erkek Öğrenci Yurdu ve 2868 öğrenci kapasiteli KYK Mehmet Hacim Erkek Öğrenci Yurdu bulunmaktadır. 2200 kişilik KYK Kız öğrenci yurdu inşaatı tamamlanmış olup yeni eğitim öğretim yılında hizmet vermeye başlayacaktır. Ayrıca şehir merkezinde özel apart ve yurtlar bulunmaktadır.

Uşak Üniversitesi Yerleşkesi

- Rektörlük Bursu

- YÖK Destekleme Bursu: Fen Edebiyat Fakültesi- Matematik Bölümü, Ziraat Fakültesinin tüm bölümleri

- 100/2000- Doktora Bursları: (Moleküler Biyoloji ve Genetik-Makine Mühendisliği-Kimya Mühendisliği-Tarih)

- Tekstil Mühendisliği Destekleme Bursları: Uşak Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümünü tercih eden öğrencilere tercih kılavuzunda yer alan şartları sağlamaları durumunda İstanbul Hazır giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İTKİP) tarafından eğitim bursu verilmektedir. 2020-2021 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda yer alacak üniversitemiz Tekstil Mühendisliği Bölümünü kazanan öğrencilere burs imkanı sağlanacaktır. 2020-2021 eğitim öğretim yılından itibaren bölümümüze yerleşerek kesin kayıt yaptıran (ek kontenjan hariç) en yüksek puanlı ilk 15 öğrenciye Uşak Organize Sanayi Bölgesi (UOSB) tarafından normal öğrenim süresi olan dört yıl boyunca (isteğe bağlı hazırlık sınıfı hariç) Eylül-Haziran ayları arasında toplam 10 ay süre ile aylık 500 TL karşılıksız burs verilmektedir. Ayrıca Üniversite Sınavında İlk 5 tercihinde "Tekstil Mühendisliğini" seçen öğrencilere Türkiye’nin önde gelen kurumları tarafından, İlk 20 bin Öğrenciye Asgari Ücret, 20-50 bin arası, öğrenciye Asgari Ücretin %70'i, 50-80 bin arası öğrenciye Asgari Ücretin %50'si şeklinde burs imkanı sağlanmaktadır.

- Üniversitemizde kısmi zamanlı öğrenci çalıştırma ve yemek bursları da verilmektedir.

Uşak Üniversitesi Yerleşkesi

Çift Anadal, lisans eğitimi alan öğrencilerin kendi bölümleri dışında bir bölümün derslerini asıl aldığı derslerle eş zamanlı olarak alıp, bu dersleri başarıyla tamamlaması durumda mezun olduğu zaman çift lisans diplomasına sahip olmasını sağlayan bir programdır. Çift anadal programının amacı, anadal lisans programlarını üstün başarıyla yürüten öğrencilerin, aynı zamanda ikinci bir dalda lisans diploması almak üzere öğrenim görmelerini sağlamaktır. Çift Anadaldan yararlanmak isteyen öğrenciler başvurularını bulundukları eğitim programının en erken üçüncü en geç beşinci yarıyılında yapabilmektedirler. Çift Anadal yapabilmek için gerekli genel akademik başarı notunun 3,00 olması gerekmektedir. Öğrencilerin asıl eğitim gördükleri lisans programından başarısız olmaları durumda Çift Anadal programıyla ilişkileri kesilir. Öğrencilerin iki daldan da başarılı bir şekilde mezun olabilmeleri için öncelikle asıl eğitim gördükleri programı başarı ile tamamlamaları gerekmektedir. Anadal lisans programından mezuniyet hakkını elde eden ancak, çift anadal ikinci lisans programını bitiremeyen öğrencilerin öğrenim süresi ilgili yönetim kurulunun kararı ile en fazla iki yarıyıl uzatılabilmektedir. Üniversitemizde Mühendislik Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve İletişim Fakültesinde Çift Anadal eğitimi verilmektedir.

Uşak Üniversitesi Yerleşkesi

Yandal, bir lisans programına kayıtlı öğrencilerin başka bir bölümün bazı derslerini eş zamanlı olarak alıp başarı ile tamamladıktan sonra bir yandal sertifikası almalarına olanak sağlayan sistemdir. Yandal programının amacı, anadal lisans programını başarıyla sürdüren öğrencilerin, ilgi duydukları ikinci lisans programından dersler almalarını, bu yolla bilgi ve görgülerini arttırmalarını ve sertifika almalarını sağlamaktır. Yandaldan yararlanmak isteyen öğrenciler başvurularını bulundukları eğitim programının en erken üçüncü en geç altıncı yarıyılında yapabilmektedirler. Yandal yapabilmek için gerekli genel akademik başarı notunun 3,00 olması gerekmektedir. Öğrencilerin asıl eğitim gördükleri lisans programından başarısız olmaları durumda Yandal programıyla ilişkileri kesilir. Anadal programından mezuniyet hakkını elde edemeyen öğrenciye yan dal programı sertifikası verilmez. Anadal lisans programından mezuniyet hakkını elde eden ancak, yan dal programını bitiremeyen öğrencilerin öğrenim süresi ilgili fakülte/yüksekokul yönetim kurulunun kararı ile en fazla bir yarıyıl uzatılabilmektedir. Üniversitemizde Fen Edebiyat Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi’nde yandal eğitimi verilmektedir.

İŞLETMELERDE MESLEKİ EĞİTİM (İME)

İşletmelerde Mesleki Eğitim, Uşak Üniversitesi lisans ve ön lisans programlarında eğitim-öğretim gören öğrencilerin öğrenim sürecinde aldıkları teorik bilgilerini, atölye ve laboratuvar uygulamalarında edindikleri beceri ve deneyimlerini geliştirmeyi, işletme organizasyonlarını, üretim süreçlerini, yönetim aşamalarını, yeni teknolojileri tanımalarını, iş hayatına uyumlarını, gerçek üretim ve hizmet ortamında yetişmelerini sağlamayı amaçlamaktadır.

“İşletmelerde Mesleki Eğitim” kesinlikle bir staj değildir. “İşletmelerde Mesleki Eğitim (İME)” adı altında, üniversitemiz öğretim programlarının son dönemine konulmuş (ön lisanslarda 4. yarıyıl, lisanslarda ise 8. yarıyıl) 14 hafta kesintisiz ve tam zamanlı olarak işletmelerde yapılması gereken %80 devam zorunluluğu olan bir derstir. İşletmelerde Mesleki Eğitim, diğer üniversitelerde "İş Yeri Eğitimi", "İş Yeri Odaklı Eğitim", "iş Yeri Uygulama Eğitimi", "Uygulamalı Mühendislik Eğitimi", "İntörn Mühendislik Eğitimi", "3 + 1 ; 7 + 1 İş Yeri Eğitimi" gibi isimlerle uygulanan bir programdır.

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi ile Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, İşletmelerde Mesleki Eğitim Programı kapsamındadır:

Mühendislik Fakültesi
* Gıda Mühendisliği
* Harita Mühendisliği
* İnşaat Mühendisliği
* Kimya Mühendisliği
* Maden Mühendisliği
* Makine Mühendisliği
* Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği
* Tekstil Mühendisliği
* Elektrik - Elektronik Mühendisliği
Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
* Bilgisayar Programcılığı
* Doğal Gaz ve Tesisatı Teknolojisi
* Elektrik
* Gaz ve Tesisatı Teknolojisi
* Elektronik Teknolojisi
* Mekatronik
* Kaynak Teknolojisi
* Makine
* Otomotiv Teknolojisi
* Giyim Üretim Teknolojisi
* Tekstil Teknolojisi
Hazırlık, Yabancı Dil İmkanları

Uşak Üniversitesinde öğrencilerimize Avrupa Dil Portfolyosu çerçevesinde akademik ve kariyer hayatlarında kullanabilecekleri yabancı dil bilgi ve becerilerini kazandırmayı amaçlayan İsteğe Bağlı Yabancı Dil (İngilizce) Hazırlık Programı bulunmaktadır. Bu program Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından belirlenen kontenjan dâhilinde aşağıda yer alan Fakülte ve Meslek Yüksekokulları öğrencilerini kapsamaktadır:

* Tıp Fakültesi
* Fen Edebiyat Fakültesi
* İletişim Fakültesi
* İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
* Mühendislik Fakültesi
* Mimarlık ve Tasarım Fakültesi
* Ziraat Fakültesi
* Uygulamalı Bilimler Fakültesi
* Sivil Havacılık Meslek Yüksekokulu
* Banaz Meslek Yüksekokulu
* Ulubey Meslek Yüksekokulu

Ayrıca Fen Edebiyat Fakültesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümünde zorunlu İngilizce Hazırlık Programı ve İslami İlimler Fakültesi’nde zorunlu Arapça Hazırlık Programı bulunmaktadır.

Üniversitemiz öğrenci ve personellerinin günlük besin ögesi ve enerji ihtiyacına katkı sağlamak amacıyla dışarıdan hizmet alımı yöntemiyle üniversiteye ait mutfak kullanılarak yemek hazırlanmaktadır. Yemek hazırlanması sağlığa uygun ortamda ve teknik personel (gıda mühendisi, diyetisyen) kontrolünde gerçekleştirilir. Hazırlanan yemeklerden ihtiyaç halinde analiz edilmesi amacıyla numune alınmakta ve bu numuneler 72 saat süreyle uygun koşullarda depolanmaktadır. Yemekler ısı geçirmeyen thermoboxlarla taşınmakta olup merkez yerleşkede, Diş Hekimliği Fakültesi’nde ve ilçelerde bulunan meslek yüksekokullarında (Banaz Meslek Yüksekokulu, Eşme Meslek Yüksekokulu, Karahallı Meslek Yüksekokulu, Sivaslı Meslek Yüksekokulu,Ulubey Meslek Yüksekokulu) bulunan yemek servis alanlarında öğrencilerimize ulaştırılmaktadır. Yemekhane servislerimizden 6-7 bin öğrenci faydalanmaktadır. Yemek hizmetinden faydalanmak isteyen öğrencilerimiz; yemek maliyetinin Üniversite Yönetim Kurulu’nun belirlediği kısmını ödeyip yemek yiyebilmektedir. Bu hizmeti alabilmek için geçerli durumdaki üniversite kimlik kartlarına kiosklardan para yüklemesi yapılması gereklidir. Üniversitemizde öğrencilerimize hizmet veren market, kantin ve kafeteryalar da bulunmaktadır.

Uşak Üniversitesi Beslenme ve Diyet Danışmanlığı Birimi’nde öğrencilerimize beslenme ve diyet danışmanlığı hizmeti diyetisyen tarafından verilmektedir. Öğrencilere sağlıklı ve dengeli beslenme konusunda eğitimler verilirken, bireye özgü beslenme planları uygulanmaktadır. Ayrıca amacımız; öğrencilerimizin sağlıklı ve dengeli beslenme konusunda doğru seçim yapmalarına yardımcı olmak ve yaşam kalitesi düzeyini arttırmaktır. Birimimize başvuran öğrencilerin beslenme alışkanlıkları hakkında fikir sahibi olmak için form doldurulur. Üç günlük besin tüketim kaydı alınır. Kişinin sağlık durumu, cinsiyeti, yaşı, yaşam tarzı, fiziksel aktivite düzeyi göz önünde bulundurularak özel tartı cihazı ile ölçüm yapılır. Bu cihaz yardımı ile vücut kompozisyonu(vücut yağ yüzdesi, yağsız kas kütlesi, toplam vücut suyu, bazal metabolizma hızı) değerlendirilir. Değerlendirme sonuçlarına ve kişinin sağlık durumuna göre kişinin alması gereken enerji ve temel besin öğelerine göre bireye özgü beslenme programı hazırlanır. Program başladıktan sonra düzenli aralıklara kontrole çağırılır. Kontroller esnasında vücut kompozisyonunda meydana gelen değişiklikler not edilir ve beslenme programında değişiklikler yapılabilir. Bu şekilde öğrencilerimizin daha sağlıklı ve kalitesi yüksek bir yaşam sürmesi sağlanmaktadır.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Birimi, öğrencilerimizin karşılaştıkları sorunlara çözüm üretmek, dayanışma ve işbirliği içinde olmalarını sağlamak, duygusal, sosyal ve zihinsel açıdan ortaya çıkabilecek problemlere yönelik önleyici, destekleyici ve yönlendirici çalışmalar yapmak, bireysel ve sosyal uyum sorunlarını tespit ederek başa çıkma yollarını öğretmek, öğrenim süresindeki problemlerini çözmek, iletişim ve kimlik problemlerine çözüm bulmak amacıyla çalışmalar yapmaktadır.

Bireysel görüşmelerle, kişinin kendi gelişimini ilgilendiren bireysel, sosyal, eğitsel, mesleki konu ve sorunlarını, bu konularda uzman olan yetkin kişilerle gizlilik temelinde ve güvenli bir ortamda konuşma fırsatı sunulmaktadır. Danışanlarımızla, kişisel sorunlarını belirlemek ve birlikte saptadığımız hedeflere ulaşmak için ortak bir çalışma yürütülmektedir.

Kendinize güvenle ilgili problemler yaşıyorsanız, iletişim kurmakta problem çekiyorsanız, kimlik arayışınız varsa, çekingenlik ve yalnızlık yaşıyorsanız, verimli ders çalışamadığınızı düşünüyorsanız, sınav kaygınız varsa, stresle başa çıkmada güçlük çekiyorsanız, çevresel ve ailevi sorunlarla baş etme becerilerini geliştirme ihtiyacı hissediyorsanız, depresif ya da mutsuz olduğunuzu hissediyorsanız, kaygılarınızı kontrol etmekte güçlük çekiyorsanız, sosyalleşmeye yönelik yoğun kaygılarınız varsa, takıntılı düşünce ve davranışlara sahipseniz ve tüm bunları değiştirmek istiyorsanız Psikolojik Danışma ve Rehberlik Birimi ile görüşebilirsiniz.

Üniversitemiz bünyesinde faaliyet gösteren yaklaşık 100’e yakın öğrenci topluluğu bulunmaktadır. Öğrenci Toplulukları; öğrencilerimizi sosyal hayata hazırlamayı ve iletişim becerilerini en iyi şekilde geliştirebilecek potansiyel ortamlar yaratmayı amaç edinmiştir. Öğrencilerimizin kendi özgür iradeleriyle ekip ruhu çalışmasının önemini kavrama, liderlik yapma ve birlikte hareket etme düşüncelerini geliştirmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca Spor Bilimleri Fakültesi bünyesinde, yaz dönemi için spor alanlarına yönelik olarak faaliyetlere, fiziki ve beşeri altyapılarını oluşturarak yüzme, futbol, jimnastik ve tenis dallarında yaz etkinliği kursları açılmaktadır.

Öncelikli görevi öğrencilerin ilgi alanlarına göre boş zamanlarını değerlendirmek, güzel sanatlarla ilgili faaliyetleri izlemelerini ve katılımlarını sağlamak ve yeni ilgi alanları kazanmalarına imkân sağlayarak yeteneklerinin ve kişiliklerinin sağlıklı bir şekilde gelişmesine imkân verecek hizmetleri sunmaktır. Mezuniyet törenleri, nevruz, güz şenliği ve akademik açılış törenleri her sene organize edilmektedir.

Yükseköğretim kurumlarına kayıtlı öğrencilerin eğitim, sağlık, spor ve kültürel ihtiyaçlarının karşılanmasını ve geliştirilmesini haklarını gözeterek, ulusal çıkarlar konusunda duyarlı olmalarını sağlamak, yükseköğretim kurumları yönetim organları ile öğrenciler arasında etkili bir iletişim kurarak öğrencilerin beklenti ve isteklerini yönetim organlarına iletmek ve öğrencilerin eğitim-öğretim konusundaki kararlara katılımını sağlamak amacıyla Öğrenci Konsey Başkanlığı oluşturulmuştur.

Yeniliklere açık dinamik bir yapıya sahip olan Uşak Üniversitesi, birimlerde profesyonel meslek elemanı istihdamına önem vererek bu uygulamaları kurumsal anlamda yürümektedir. Sosyal hizmet uzmanı eşliğinde; öğrencilerin okul hayatlarından, aile / arkadaş ilişkilerinden, çevresel ya da kendi benliklerinden kaynaklanan sorunların çözümünde, sosyal hizmet mesleğinin yöntem ve teknikleri kullanılarak hizmetler üretilmektedir.

Öğrencilerinin yaşam kalitesini arttırmak amacıyla kişi, kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde ve ülke koşullarını dikkate alarak koruyucu, önleyici, rehabilite edici sosyal hizmetler sunmaktadır. Sosyal Hizmet Birimi öğrencilerin güçlü ve bağımsız bireyler olmasına yardımcı olmak için Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı olarak hizmet vermektedir.

Dezavantajlı konumda olan, yoksulluk, engellilik, şiddet, istismar, alkol madde kullanımı, sosyal dışlanma, aile sorunları, sağlık sorunları, suça yönelim ve buna benzer sosyal işlevselliği olumsuz etkileyen konularda sorun yaşayan öğrencilerimiz desteklenmektedir. Hizmet sürecinde insan haklarına duyarlılık, ayrımcı olmamak, gizlilik, toplumsal duyarlılık gibi etik ilke ve sorumluluklar doğrultusunda hareket edilmektedir.

Sosyal hizmet biriminde neler yapıyoruz ?

* Her eğitim-öğretim yılı başında oryantasyon çalışmaları

* Bireysel sosyal hizmet danışmanlığı

* Sosyal sorumluluk projeleri

* Yemek bursu

* Kısmi zamanlı çalışma

2012 yılında hizmete giren Şehit Ömer Halisdemir Spor Merkezinde 2000 kişilik Fifa Basketbol Sahası, Fitnes Salonu, Masaj Salonu, Dans Salonu, Buhar Odası, Savuna ve Soyunma Odaları bulunmaktadır. Aynı zamanda Spor Merkezimize bağlı Tenis Kortu ve Halı Saha bulunmaktadır. Şehit Ömer Halisdemir Spor Merkezinde yıl içerisinde çeşitli etkinlikler (Yüzme, Fitnes vb.) ve kurslar düzenlenmektedir. Spor Bilimleri Fakültesi’nin uygulamalı yapılan dersleri (Basketbol, Tenis. Yüzme vb.) Spor Merkezimizde yapılmaktadır.

Uşak Üniversitesi Prof. Dr. Fuat SEZGİN Kütüphanesi bilgi çağında, bilimsel bilginin üretim adreslerinden birisi olan üniversitemizin bu işlevini yerine getirebilmesi için, gerek üretim aşamasında bilgi merkezi olma özelliği ile gerekse bilginin yayılması ve insanlığa ulaştırılması aşamasında köprü olma özelliğine uygun olarak yapılanmasını ve örgütlenmesini tesis etmeye çalışmaktadır.

Prof. Dr. Fuat SEZGİN Kütüphanesi; öğrencilerin, akademik ve idari personel ile üniversite dışından gelen tüm araştırmacıların; ihtiyaç duydukları her türlü bilgiyi ve bilgi kaynaklarını toplayıp, kullanıcıların hizmetine en iyi şekilde sunmak üzere 2013 Eylül ayından itibaren Bir Eylül Kampüsündeki 800 kişilik kapasiteli 10.819 m2 lik 4 katlı yeni binasında hizmet vermektedir. Kütüphane Binamızda okuma salonları haricinde, 1 adet Toplantı Seminer Salonu, her biri 8-10 kişilik olmak üzere 7 adet Grup Çalışma Odası, 1 adet 5 kişilik Engelli Birimi Grup Çalışma Odası, 18 adet karel (tek kişilik çalışma odası), 4. Katta kafeterya ve bay / bayan mescidleri bulunmaktadır.

Uşak Üniversitesi Prof. Dr. Fuat SEZGİN Kütüphanesi, üniversite bünyesindeki fakülte, enstitü, yüksekokul, meslek yüksekokulu ve araştırma merkezlerinin öğrenci ve personellerinin; eğitim, öğretim, araştırma ve boş zamanlarını değerlendirmeleri, üniversitemizin eğitim öğretim ve araştırma faaliyetlerini desteklemek için ihtiyaç duyulan her türlü bilgi ve belgeyi sağlamak, düzenlemek ve hizmete sunmak amacıyla kurulmuştur. Prof. Dr. Fuat SEZGİN Kütüphanesi, 21. Yüzyılı yakalamış ulusal ve uluslararası bilgi merkezleri arasında öncü bir bilgi merkezi olabilme vizyonuna uygun olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Prof. Dr. Fuat SEZGİN Kütüphanesinin kitap koleksiyonu şu an itibariyle 81.567 adettir. Basılı süreli yayın sayısı yaklaşık 3.478, tezler ise 1.323 adettir. Abone olunan elektronik veri tabanı sayısı ise 70’dır. Veri tabanları bünyesinde, 364.654 elektronik kitap, 2,65 milyon e-tez, 44.395 elektronik dergi, bulunmaktadır.

Prof. Dr. Fuat SEZGİN Kütüphanesi, Library of Congress Sınıflama Sistemi kullanılmakta ve kitaplar açık raf sistemine uygun olarak kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır. Kütüphanede mevcut bütün materyallere erişimin sağlanması için söz konusu materyaller "(YORDAMBT 18, 6) YORDAM Kütüphane Bilgi - Belge ve Digital Arşiv Otomasyon Programı" adlı program kullanılarak elektronik ortama aktarılmış ve Internet üzerinde de kullanıcıların hizmetine sunulmuş olup, https://kutuphane.usak.edu.tr adresli web sayfamızdan Online katalog Tarama, http://katalog.usak.edu.tr/vetisbt adresinden de Kampüs Dışı Erişim hizmetleri verilmektedir.

Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezi, Üniversitemiz ve Uşak’ın kültürel etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır. Opera, bale, konser, tiyatro, kongre gibi etkinliklere imkân sağlayan 1042 kişilik kongre merkezimiz, iki bodrum kat da dâhil olmak üzere dört katlıdır. Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezi Büyük Salonda 1042 adet koltuk bulunmakta olup bunun 876 adedi alt salonda, 166 adedi balkon kısmında bulunmaktadır. Sahnenin kullanılan alanı yaklaşık olarak 256m² olup sağ ve solda bulunan bölgelerle birlikte toplamda 557 m²'dir.

Uşak Üniversitesi Bilimsel Analiz ve Teknolojik Uygulama ve Araştırma Merkezi, uluslararası kalite standartlarında hizmet anlayışı ile sektörde öncü uygulamalarla fark yaratan; etik ilkelerden asla ödün vermeden seçkin kadrosu ile bilimsel ve teknolojik gelişmeleri takip eden gerek akademik çalışmalarda, gerekse sanayi-üniversite işbirliğinde dünya markası olmak için kurulmuş bir uygulama ve araştırma merkezidir.

Merkezimizin Öne Çıkan Yönleri

* Çevre Bakanlığı Yetki Belgesi ile fabrika ve organize sanayi bölgelerinin atık su analizi yapılmaktadır.

* Atık su ve tekstil analizleri için uluslararası geçerliliği olan yeterlilik düzeyine sahiptir.

* Sahip olunan cihaz çeşitliliği ile birçok bilim dalına hitap etmektedir.

* Talep edilen farklı analizler için yöntemler ve metotlar geliştirilmektedir.

* Gerek akademik ve gerekse özel sektör anlamında mevcut bilgi birikimi doğrultusunda danışmanlık ve yönlendirme yapılmaktadır.

Uşak Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Ofisi, Üniversitenin uluslararası öğrencilerle ilişkilerini sağlamak, yürütmek, geliştirmek ve bu kapsamda yapılacak faaliyetleri koordine etmek amacıyla oluşturulmuş bir birimdir.

Üniversitemizde öğrenim görmek için başvuran veya kayıt olacak öğrenciler ile öğrenimini sürdüren öğrencilere yardımcı olmak, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı ve Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ile işbirliği yaparak uluslararası öğrencilerin başvuruları, kayıtları ve sağlık sigortaları ile ilgili tedbirleri alarak, rehberlik hizmetleri yürütülmektedir. Üniversitemiz Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü ile işbirliği yaparak yurtdışından gelecek öğrencilerin Üniversitemizi tercih etmesine imkân sağlamak üzere Üniversitemizi tanıtıcı yazılı ve görsel materyaller (CD, broşür ve katalog) hazırlanmaktadır. Üniversitemizi tanıtmak amacıyla yurt içi ve yurtdışında düzenlenen toplantılara, eğitim fuarlarına katılarak çeşitli organizasyonlar düzenlenmektedir. Avrupa Birliği programları da dâhil olmak üzere, yurtdışındaki üniversiteler, üniversitelere bağlı birimler, araştırma merkezleri ve benzeri kurumlarla ikili ve çok taraflı işbirliği kurmak, bu birimlerle değişim programları ve ortak projeler gerçekleştirilerek, eğitimle ilgili faaliyetler düzenlenmektedir. Üniversitemizin ve faaliyetlerinin yurtdışında daha iyi tanınması ve üniversitemizde öğrenim gören uluslararası öğrenci sayısının artırılması için gerekli stratejileri belirlemek, üniversitemizdeki uluslararası öğrencilerin ihtiyaçlarını tespit etmek ve bunların karşılanması için gerekli eşgüdüm çalışmalarını yapmak; bu öğrencilerin üniversitemize ve çevreye uyumunu sağlamak için tanıtım programları da dâhil olmak üzere programlar yapılarak çeşitli faaliyetler düzenlenmektedir. Uluslararası öğrenci ofisi olarak öğrencilerin üniversitedeki çalışmalarını kolaylaştırmak için gerekli stratejiyi saptayıp uygulanmasını sağlayarak, web sayfası ve e-posta, sosyal medya gibi yeni teknolojileri kullanarak, üniversitemizdeki eğitim ve öğrenimle ilgili fırsatların uluslararası öğrencilere duyurulması ve tanıtımı sağlanmaktadır. Ayrıca üniversitemizde öğrenim gören veya görmek isteyen öğrencilere yönelik yurt içinde ve yurt dışında çeşitli kurslar ve etkinlikler düzenlenmektedir.

Üniversitemiz Uluslararası İlişkiler Ofisi, 20 Mayıs 2008 tarihinde Genişletilmiş Erasmus Üniversite Beyannamesi (EUC-Extended University Charter) almaya hak kazanmıştır.Uluslararası İlişkiler Ofisi, 2008-2009 akademik yılından itibaren Avrupa Yüksek Öğretim Alanındaki (EHEA) yükseköğretim kurumları ile Hayat Boyu Öğrenme Programı (Lifelong Learning Programme) kapsamında ikili anlaşmalar imzalamış ve öğrencilerimize/personelimize yurtdışında işbirliği içinde olduğumuz kurumlarda eğitim, araştırma ve staj programlarına katılma konusunda destek verme ve bu süreçleri yönetme misyonunu üstlenmiştir.

Erasmus değişim programı ile yurtdışında deneyim kazanan öğrencilerimiz ve personelimiz yurt dışı tecrübesi edinmenin yanı sıra iş dünyasında da ciddi bir avantaj kazanmakta ve yabancı dil yeterliliklerini arttırarak özgeçmişlerini iş platformlarında daha çekici hale getirmektedirler.

Kuruluşundan bu yana beş yüzden fazla öğrenci ve iki yüzden fazla personeli yurtdışı eğitim, araştırma ve staj imkânlarıyla buluşturan Uluslararası İlişkiler Ofisi’nin Almanya, İtalya, İspanya, Rusya gibi ülkeler başta olmak üzere 20 ülkeden 103 üniversite ile anlaşması bulunmaktadır ve her geçen gün bu anlaşmalara yenileri eklenmektedir. Son yıllarda Uluslararası İlişkiler Ofisi bünyesinde yürütülen proje sayısındaki artış sebebiyle yıllık ortalama 90 öğrenci ve 40 personel uluslararası hareketlilik imkanların- dan faydalanabilmektedir.

Yurt içinde ve yurt dışında birçok üniversite ile ortak projeler yürüten Uşak Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi, ülkemizdeki gençlere Avrupa fırsatları hakkında bilgi sağlayan Avrupa Bilgi Ağı, yani “EURODESK” Temas Noktası olarak da akredite edilmiştir.

Farabi Değişim Programı yurt içerisinde bulunan yükseköğretim kurumları arasında imzalanan ve öğrenci değişimine olanak sağlayan değişim programı olup üniversite ve yüksek teknoloji enstitüleri bünyesinde yürütülmektedir. Bu değişim programı ile öğrencilerimiz bir veya iki yarıyıl süresince kendi eğitim aldıkları yükseköğretim kurumlarının dışında yurt içinde örgün öğrenim veren bir yükseköğretim kurumunda eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam edebilmektedirler. Bu değişim hareketliliği ön lisans düzeyinden doktora düzeyine kadar tüm öğrencilere açıktır. Programa, ön lisans ve lisans eğitimi veren programlara kayıtlı hazırlık ve birinci sınıf öğrencileri ile bilimsel hazırlık eğitimi alan ve/veya ilk yarıyıl eğitimini tamamlamamış yüksek lisans ve doktora öğrencileri başvuramazlar. Ön lisans ve lisans öğrencileri için programa katılabilmeleri için gereken asgari ağırlıklı not ortalaması 4,00 üzerinden 2,00 iken yüksek lisans ve doktora öğrencileri için asgari ağırlıklı not ortalaması 4,00 üzerinden 2,50’dir. Her bir öğrencinin eğitim hayatı boyunca yalnızca bir defaya mahsus bu programdan yararlanma hakkı bulunmaktadır.

Farabi Değişim Programı ile bu programa katılan öğrencileri farklı bir akademik çevre ile tanıştırarak onların eğitim-öğretim hayatlarına, akademik çalışmalarına, sosyal gelişim süreçlerine ve kariyer planlamalarına olumlu katkılar sağlamak hedeflenmektedir. Bu bağlamda değişime katılan öğrencilere değişim süresine bakılmaksızın (Güz yarıyılı ya da Güz+Bahar yarıyılı) 4 ay süreyle karşılıksız burs ödemesi yapılmaktadır. Bu burslar, öğrencilerin diğer burs veya kredi olanaklarından faydalanmasına engel teşkil etmemektedir.

Değişime katılabilecek öğrenci sayısı ise üniversiteler arasında yapılan Farabi Değişim Programı Protokolleri ve ilgili akademik birimlerin kararları çerçevesinde belirlenmektedir. Değişime katılmaya hak kazanan öğrenciler, esasen kayıtlı bulundukları yükseköğretim kurumlarına zorunlu olarak yaptıkları ödemeler var ise, öğrenci katkı payları gibi,bu ödemeleri kayıtlı oldukları yükseköğretim kurumlarına yapmaya devam ederler. Ancak değişim programı çerçevesinde eğitim aldıkları yükseköğretim kurumuna bu bağlamda herhangi bir ödemede bulunmazlar.

Uşak Üniversitesi Farabi Değişim Programına yılda ortalama 20 değişim öğrencisi kabul edilmiş, 32 değişim öğrencisi de bu değişim programı kapsamında diğer yükseköğretim kurumlarına gönderilmiştir. Üniversitemizin halihazırda 77 yükseköğretim kurumu ile Farabi Değişim Programı Protokolü bulunmaktadır.

Mevlana Değişim Programı, yurt içinde eğitim veren yükseköğretim kurumları ile yurtdışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimine olanak tanıyan bir programdır.

Değişim programına katılarak anlaşmamız olan yükseköğretim kurumlarında eğitim almak isteyen öğrenciler en az bir en fazla iki dönem bu programdan yararlanabilirler. Benzer şekilde anlaşmamız bulunan yükseköğretim kurumlarındaki öğrenciler de üniversitemize program kapsamında gelerek eğitim-öğretim faaliyetlerine katılabilirler. Öğrencilerin yanı sıra, anlaşmamız olan yükseköğretim kurumlarında görev yapan öğretim elemanları da program kapsamında ziyaretçi öğretim elemanı olarak üniversitemize gelebilirler. Bu değişim faaliyetinde üniversitemizde seminerler verip bilimsel faaliyetlerde bulunmak üzere en az iki hafta en fazla üç ay süreyle Mevlana Değişim Programından yararlanabilirler.

Üniversitemizin Japonya, Hindistan, Pakistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan gibi ülkeler başta olmak üzere 11 ülkeden toplam 20 yükseköğretim kurumu ile Mevlana Değişim Programı Protokolü bulunmaktadır. Pakistan’da bulunan akademik işbirliği içerisinde olduğumuz Government College University, University of Management and Technology, International Islamic University gibi üniversitelerden olmak üzere toplamda 28 öğrenci ve 23 öğretim elemanı Mevlana Değişim Programı kapsamında üniversitemize değişim öğrencisi ve öğretim elemanı olarak gelmeye hak kazanmıştır. Ayrıca Mevlana Değişim Programı Protokolüne ek olarak imzalanan ikili işbirliği protokolleri kapsamında Japonya Teikyo Üniversitesi ile karşılıklı olarak 2016-2017 akademik yılından itibaren her yıl düzenli olarak öğrenci ve öğretim elemanı değişimi gerçekleştirilmektedir.

Engelsiz Birim Koordinatörlüğü Üniversitemizde öğrenim gören özel gereksinimli öğrencilerimiz için eğitimde erişilebilirlik ve fiziksel erişilebilirlik noktasında gerektiğinde ilgili diğer birimlerden destek alarak öğrencilerimize erişilebilirlik sağlama görevi üstlenmektedir.

Engelsiz Birim Koordinatörlüğü her eğitim öğretim yılı güz yarıyılı başlangıcında Üniversitemizde öğrenim görmeye hak kazanmış yeni öğrencilerimizle tanışmak ve kayıtlı öğrencilerimizle de dilek, şikayet ve önerilerini dinlemek ve birlikte vakit geçirmek için oryantasyon toplantıları yapmaktadır.

Engelsiz Birim Koordinatörlüğü, sadece özel gereksinimli öğrencilerimize değil Üniversitemize kayıt yaptıran tüm öğrencilerimizin birimimizden haberdar olması, gerektiğinde özel gereksinimli arkadaşlarını yönlendirebilmeleri noktasında destek almak için tüm üniversiteye yönelik oryantasyon programlarına da katılarak birimimizi tanıtmaya çalışmaktadır.

Engelsiz Birim Koordinatörlüğü her fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokullarında bulunan özel gereksinimli/engelli öğrenci danışmanları ile iş birliği içerisinde, özellikle eğitimde erişilebilirlik noktasında desteğe ihtiyaç duyan öğrencilerimiz için Üniversitemiz “Özel Gereksinimli Öğrenciler İçin Fırsat Eşitliği Yönergesi” doğrultusunda uygulamalar yapılmasını sağlamaktadır.

Üniversitemize yeni kayıt yaptıran veya kayıtlı öğrencilerimiz eğitimde erişilebilirlik noktasında gereksinimlerine ilişkin danışmanlarıyla her güz veya bahar yarıyılının başında (kayıt haftasında) iletişime geçerek taleplerini bize iletebilirler. Danışmanlar ve birimimizce incelenen taleplerin uygun görülmesi durumunda öğrencilerimize gerekli destekleri sunmayı hedefliyoruz.

Üniversitemizde yıl içinde özellikle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ve 10-16 Mayıs Engelliler Farkındalık Haftasında özel gereksinimli bireylere yönelik farkındalığı artırma etkinlikleri gerçekleştiriyoruz.

Bu etkinliklere özel gereksinimli öğrencilerimizin katkı sağlaması ve bizimle birlikte rol alması farkındalığı artırma yönünde bize büyük destek sağlayacaktır. Bu nedenle özel gereksinimli öğrencilerimizin bizimle sürekli irtibatta, iletişimde olmalarını arzu ediyor ve beraber çalışmalar yapmayı hedefliyoruz.

YÖK tarafından 2019 yılında düzenlenen “Engelsiz Üniversite Ödülleri” kapsamında, ilk kez başvuru yapan Uşak Üniversitesi, eğitimde eerişilebilirlik kategorisinde 3 yeşil bayrak ödülü kazandı. 2020 Engelsiz Üniversite Ödüllerinde sosyal kültürel faaliyetlerde erişilebilirlik kategorisinde 4 mavi bayrak ödülü kazandık. 2021 Engelsiz Üniversite Ödüllerinde 1 turuncu 4 yeşil bayrak kazandık.

Uşak Üniversitesi, Yükseköğretim Kurulu ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması projesi kapsamında 2016 yılında ihtisaslaşmasına karar verilen 5 üniversiteden biridir. Uşak Üniversitesi’nin 3 önemli sanayi dalı olan Deri, Tekstil ve Seramik alanında ihtisaslaşmasına karar verildikten sonra ilgili alanlarda kamu kurumları ve sanayi kuruluşlarına tasarım ve Ar - Ge ihtiyaçlarının karşılanması için 2018 yılı sonunda Uşak Üniversitesi bünyesinde Deri, Tekstil ve Seramik Tasarım Uygulama ve Araştırma Merkezi kurulmuştur.

Merkezimizde temel olarak;
* Deri, Tekstil ve Seramik alanlarında tasarım desteği,
* Tasarımcı yetiştirme eğitim programları,
* Ar-Ge ve teknik destek
* Danışmanlık hizmetleri verilmektedir.

Öncelikli olarak sanayicilerin kalkınmasını odak noktasına alan merkezimiz özellikle sanayi tecrübesine sahip tecrübeli personeli ve teknik altyapısı ile sanayici istek ve beklentilerini aşarak çalışmalar gerçekleştirmektedir. Merkezimiz, müşteri ve sonuç odaklı projelerle, paydaşlarımızla birlikte geliştirilen projelerle, ithalatı azaltan, istihdamı arttıran, sanayicimizin katma değerli ürün üretmesine yardımcı olması hedefleriyle çalışmaktadır.

Merkezimiz sadece ulusal şirketlerle değil uluslararası kurum ve kuruluşlarla da işbirliği içerisinde çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda 100 ün üzerinde özel ve kamu kurumu ile görüşmeler yapılmış ve birçoğu ile aktif olarak çalışmalarına devam etmektedir. Şu ana kadar 11 protokol imzalanmış, 150’nin üzerinde tasarım faaliyeti gerçekleştirilmiştir.

Merkezimizde yapılan tasarımlar ulusal ve uluslararası fuarlarda sergilenmekte, firmaların kataloglarında ve kreasyonlarında yer almaktadır. Merkezimizde yapılan tasarımlar sayesinde bölge firmaları başta olmak üzere şirketlerin yurtdışından aldıkları tasarımlar artık merkezimizden sağlanmaktadır. Bu sayede ithalat azaltılmıştır ve firmaların ihracat kapasitelerinin arttırılmasına yardımcı olunmaktadır. Merkezimiz sanayi ile birlikte çalışarak üniversite sanayi işbirliği noktasında üniversitemizin yüzü olmuştur ve olmaya devam edecektir.

Ayrıca Üniversitemizde bulunan öğrencileri gelişimine katkı sağlamak için workshoplar, öğrenci eğitimleri, firma temsilcisi-öğrenci buluşması, staj imkanları gibi konularda da çalışma yapılmaktadır.

DTS Görsel
DTS Görsel
Adı Bir Şehir, Hedefi Dünya...

DTS Tasarım Merkezimiz, kamu kurumlarının özel kıyafetlerini tasarlamaktadır. Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), Orman Genel Müdürlüğü Orman Zararlılarıyla Mücadele Dairesi Başkanlığı ile Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT) personel kıyafetlerinin tasarlanması ve teknik özelliklerinin belirlenmesi çalışmalarını yürütüyoruz.

DTS Görsel

Uşak Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (UTTO), Uşak Üniversitesi’nde geliştirilen akademik bilgi ve yeni teknolojileri, sanayinin ihtiyaçlarını karşılamak, katma değeri yüksek ürünler geliştirilmesini sağlamak, bölgemizin sahip olduğu potansiyeli harekete geçirmek ve ülkemizin ulusal kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla sanayiye sunmaktadır.

Uşak Üniversitesi’nin teknoloji transfer ara yüzü olarak hizmet vermek amacıyla kurulan UTTO, “Bilgi’yi sanayi ile buluşturmayı ve ticarileştirmeyi” hedeflemektedir.

UTTO, akademik birikime dayalı olarak üretilen bilginin iş dünyasında özellikle sanayide kullanılması, ulusal ve uluslararası finansal destek programlarından yararlanılması, üretilen bilginin ticari ürüne dönüşmesi, fikri ve sınai mülkiyet haklarının yönetilmesi ve girişimciliğin desteklenmesi amacıyla 2016 yılında kurularak bölgemizin kalkınması yönünde faaliyetlerini yürütmektedir.

Uşak Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi bünyesinde Proje Destek Birimi, Kamu–Üniversite–Sanayi İşbirliği(KÜSİ) Birimi, Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Birimi ve Girişimcilik ve Şirketleşme Birimini bulundurarak faaliyetlerini yürütmektedir.

UTTO olarak, iş fikri ve projesi olan, kariyer planlaması yapan ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine; yazılmış projelerinin kontrolü, proje fikirlerinin hayata geçirilmesi, ulusal ve uluslararası burs imkânlarıyla ilgili bilgilendirme verilmektedir.Girişimcilik eğitimleri verilmekte, fikirlerini ticarileştirmek isteyen öğrencilere mentor desteği verilmekte, şirketleşme süreçleriyle ilgili bilgi verilmekte ve yatırımcıyla bir araya gelmelerine yardımcı olunmaktadır.Kurulan şirketlerin kalıcılığını sağlamak adına markalaşmaya yönlendirme yapılmakta ve markalaşmayla ilgili eğitimler verilmektedir.Patent, faydalı model, marka ve endüstriyel tasarım tescili konularında danışmanlık yapılmaktadır.

Teknopark, bilgi birikimine dayalı, katma değeri yüksek ürün ve hizmetlerin üretilmesini sağlayan, destek ve mentörlük hizmetleri sunan; nitelikli ofis imkanıyla inovasyona dayalı,firmaların tek çatı altında bulunduğu bir ekosistemdir.

Teknoparkın amacı üniversite-sanayi işbirliği faaliyetlerinin artırılması, daha etkin kullanılması ile yenilikçi, katma değeri yüksek ürün ve hizmetlerin üretilmesine teşvik edilmesidir. Üniversitenin gelişmiş bilgi birikimi ve alt yapısının girişimciler ile doğrudan sanayi içeresindeki ekosistemle buluşturulması ve bölge ekonomisinin kalkındırılması hedeflenmektedir.

Uşak OSB Teknopark, öğrencilerimize ve akademisyenlerimize kuluçka / önkuluçka imkanları sağlamaktadır. Bunun yanında, teknoparkın en önemli avantajları arasında yer alan vergisiz bölge avantajı ile; kurumlar vergisi istisnası, personel gelir vergisi istisnası(Ar-ge), damga vergisi istisnası, gümrük vergisi istisnası, KDV istisnası(yazılım tabanlı), Ar - ge makine ve ekipman KDV istisnası sağlanmaktadır. SGK Prim Desteği, Ar - ge personel lisansüstü eğitim izni, destek hizmetlerine erişim kolaylığı,bölge dışı çalışma izni, kümelenme ve işbirliği olanakları ve akademisyenlere yönelik girişim faaliyetleri kolaylığı teknoparkın diğer avantajları arasında yer almaktadır.

Zafer Teknoloji Geliştirme Bölgesi Uşak Yerleşkesi, Uşak Organize Sanayi Bölgesi’nin (UOSB) içinde yer almaktadır.

Üniversite ve çevresindeki sanayi kurumları, ticaret odaları ve organize sanayi bölgeleri arasında bilim ve teknoloji alanında işbirliğinde olan üniversitemiz TÜBİTAK ve benzeri kurumlar ile Avrupa Birliği projeleri gibi araştırma alanlarında üniversiteler ve araştırma merkezleriyle işbirliği ve ortaklıklar yapmaktadır.

1- Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi

2- Sürekli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi

3- Avrupa Birliği Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi

4- Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi

5- Halı Uygulama ve Araştırma Merkezi

6- Bilimsel Analiz ve Teknolojik Uygulama ve Araştırma Merkezi

7- Türk Dünyası Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi

8- Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi

9- İslam Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi

10- Bankacılık ve Sigortacılık Uygulama ve Araştırma Merkezi

11- Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi

12- Enerji, Çevre ve Sürdürülebilirlik Uygulama ve Araştırma Merkezi

13- Sağlık Hizmetleri Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi

14- Yabancı Dil Öğrenimi Uygulama ve Araştırma Merkezi

15- Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi

16- Tarımsal ve Doğa Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi

17- Lidya Bölgesi Arkeoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi

18- Deri Tekstil ve Seramik Tasarım Uygulama ve Araştırma Merkezi

19- Endüstriyel Kenevir Uygulama ve Araştırma Merkezi

20- Göç Araştırmaları ve Siyaset Uygulama ve Araştırma Merkezi

21- Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi