HABERLER
Ana Sayfa / Haberler / Uşak Üniversitesi ve Özbekistan Üniversiteleri Arasındaki İşbirlikleri Güçleniyor
7 Şubat 2024, Çarşamba
Uşak Üniversitesi ve Özbekistan Üniversiteleri Arasındaki İşbirlikleri Güçleniyor

Uşak Üniversitesi ile Özbekistan’da yer alan üniversiteler arasında yapılan ikili işbirliği anlaşması sonrasında akademik işbirliğini güçlendirmek amacıyla Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş’ın daveti üzerine Tashkent State University of Uzbek Language and Literature, Bukhara Engineering – Technological Institute ve Karshi Institute of Irrigation and Agrotechnology üniversitelerinin temsilcileriyle bir çevrimiçi toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıya Rektör Savaş’ın yanı sıra Uşak Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Genel Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Nalan Ayvazoğlu, İkili İşbirliklerinden Sorumlu Kurum Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Tolga Kargın ve Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Erhan Solmaz ve Dr. Öğr. Üyesi Niyare Kurtbelyalova da katılım gösterdi.

Toplantıda Özbekistan üniversiteleri ile ikili işbirliklerinin güçlendirilmesi amacıyla şu dört başlık üzerinde duruldu; kısa süreli akademik personel değişiminin gerçekleştirilmesi, kısa süreli öğrenci değişimlerinin gerçekleştirilmesi, akademik personelin ikili işbirliği halinde olduğumuz Özbekistan üniversitelerindeki akademik personel ile ortak araştırmalar yapmaya teşvik edilmesi ve gerek Uşak Üniversitesinde gerekse Özbekistan’da yer alan üniversitelerde öğrenim gören yüksek lisans ve doktora öğrencilerine tez danışmanlarının uygun görmesi halinde ortak kurumlardan ikinci danışman atanması.

Toplantıda, Özbekistan üniversiteleriyle akademik ilişkileri güçlendirmenin önemine değinen Rektör Prof. Dr. Savaş, Özbekistan üniversiteleriyle çeşitli alanlarda çift diploma programları açmayı önemsediğini ifade etti.

Toplantı sonunda Prof. Dr. Savaş, her yıl geleneksel olarak düzenledikleri ve bu yıl 27-31 Mayıs 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan Uşak Üniversitesi Uluslararası Hafta etkinliğinde Özbekistan üniversitelerini de misafir etmekten memnuniyet duyacaklarını dile getirdi.