HABERLER
Ana Sayfa / Haberler / 1. Uluslararası Sağlık Bilimleri ve Biyoteknoloji Kongresi Başladı
15 Ekim 2019, Salı
1. Uluslararası Sağlık Bilimleri ve Biyoteknoloji Kongresi Başladı

Uşak Üniversitesi, Beykent Üniversitesi ve Kavram Meslek Yüksekokulu işbirliğiyle düzenlenen “1. Uluslararası Sağlık Bilimleri ve Biyoteknoloji Kongresi” açılışı gerçekleştirildi.

Uşak Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezinde yapılan açılışa, Uşak Üniversitesi Rektörü ve Kongre Onursal Başkanı Prof. Dr. Ekrem Savaş, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lütfi Özav, Beykent Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Ayşegül Yıldırım Kaptanoğlu, İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Derman Küçükaltan, Organizasyon Komitesi Eş Başkanı Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alper Karagöz, davetliler, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Savaş: “Faydalı Sonuçlar Vermesini Temenni Ediyorum”

Açılış konuşmasında bu tür kongrelerin önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Savaş, “Uluslararası bilimsel ve sosyal etkinlikler yapmayı önemsiyoruz. Bu etkinlikler sayesinde ilklerin şehri olan Uşak’ımızı da gelen konuklarımıza tanıtıyoruz. Disiplinler arası olan kongremizde sunulan bildirilerin ülkemiz ve dünya bilimi açısından faydalı sonuçlar çıkaracağına inanıyorum.”dedi.

Rektör Savaş ayrıca kısa bir süre önce başlayan Barış Pınarı Harekâtı’nda terör örgütleriyle mücadele eden Kahraman Mehmetçiği de saygıyla anarak, “Sınır ötesindeki askerlerimize muvaffakıyet diliyorum. Dualarımız onlar için.”  diye konuştu.

Kongre, Ülke Biliminin Gelişimine Katkı Sağlayacak

Kongre Eş Başkanı Doç. Dr. Karagöz yaptığı konuşmada, kongreye tıp, diş hekimliği, hemşirelik, biyoloji, mühendislik gibi birçok farklı disiplinden araştırmacının göstermiş olduğu yoğun ilgiden dolayı teşekkür etti. Karagöz, “Ülkenin gelişimine katkı sağlayacak olan katma değeri yüksek ürünler oluşturabilmesi, ortak çalışmalara zemin hazırlayabilmesi ve araştırmacılara yeni ufuklar açması için bu kongreyi oldukça önemsiyoruz. Üç gün sürecek kongremizde gerçekleşecek olan oturumlarda; kanser araştırmaları, biyoinformatik, kök hücre, immünoloji, nano-biyoteknoloji, biyosensörler, doku mühendisliği gibi çeşitli alanlarda çalışmalar ve bilgi aktarımları olacak. Desteklerini esirgemeyen başta Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem Savaş olmak üzere, Beykent Üniversitesi, Kavram Meslek Yüksekokuluna ve tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.”dedi.

Bilim Dünyasında Ses Getirecek Çalışmalar Tartışılacak

Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lütfü Özav, “Bu kongre gerek üniversitemize, gerekse Uşak iline önemli katkılar sağlamaktadır. Bu bilimsel etkinlik, aynı zamanda farklı bilim dallarında çalışan meslektaşları bir araya getirerek, bilim dünyasında ses getirecek yeni gelişmelerin tartışılmasına katkı sunmaktadır. Üniversitemiz ve fakültemiz adına yaklaşık 300 kişilik konuk grubuna ev sahipliği yapmak, bizim için gurur ve onur meselesidir. Kongrenin gelecek yıllarda da aynı ilgiyle oluşturulmasını en içten duygularımla temenni ediyorum.”şeklinde konuştu.

Beykent Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ayşegül Yıldırım Kaptanoğlu ve Kavram Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Derman Küçükaltan da birer konuşma yaparak, böylesi bir organizasyonun içinde yer almaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek kongrenin gelenekselleşeceğine inandıklarını belirttiler.

Açılış konuşmalarının ardından, Müzisyen Erkan ve Erkin Şahin tarafından müzik dinletisi ve Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Dans Etkinlik ve Müzik Ekibi (USDEM) tarafından gösteriler gerçekleştirildi.

Üç gün süren kongrede ulusal ve uluslararası 40 akademisyen, 98 sözlü ve 41 poster sunumu gerçekleştirdi.