HABERLER
Ana Sayfa / Haberler / YÖK’ten Uşak Üniversitesine “Bayrak ve Nişan” Ödülü
13 Haziran 2024, Perşembe
YÖK’ten Uşak Üniversitesine “Bayrak ve Nişan” Ödülü

Engelsiz üniversite olma çalışmalarını hız kesmeden sürdüren ve her geçen gün engelsiz alan sayısını arttıran Uşak Üniversitesi; YÖK 2024 “Engelsiz Üniversite Ödülleri”nde bir Turuncu Bayrak ve Program Nişanı almaya hak kazandı. Ayrıca 12 birimde de ödüle aday gösterildi.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar tarafından açıklanan ödüllerde Uşak Üniversitesi mekânda erişilebilirlik kapsamında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mekânda erişilebilirlik Turuncu Bayrak ödülü, Özel Eğitim Öğretmenliği Programı Görme Engelli kapsamında da Program Nişanı almaya hak kazandı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, engelli öğrencilerin eğitim ve öğretimin yanında sosyal ve kültürel faaliyetlere de katılımına destek olmak üzere gerekli uyarlama, altyapı ve donanımların sağlanması ve üniversitelerde engelsiz bir ekosistemin oluşturulmasının teşvik edilmesi amacıyla Engelsiz Üniversite Ödülleri verdiklerini belirterek  “Bu ödüller vesilesiyle engelli bireylerin yükseköğretime tam, etkin ve eşit katılımını sağlamak gayesiyle yükseköğretim kurumlarımız tarafından gerçekleştirilen çalışmalar da ayrıca bizleri mutlu ediyor” dedi.

Uşak Üniversitesine Bir Bayrak ve Bir Nişan

Toplumsal eşitlik ve ulaşılabilirlik çalışmalarını her zaman ön planda tuttuklarını ve “engelsiz” bir üniversite olmak için çalıştıklarını belirten Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

‘‘Uşak Üniversitesi olarak mekânda erişilebilirlik kapsamında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemiz ‘Turuncu Bayrak’ ödülü, Özel Eğitim Öğretmenliği Programımız ise Görme Engelli kapsamında ‘Program Nişanı’ almaya hak kazandı. Uşak Üniversitesi bu yıl ilk defa Program Nişanı alarak fakültelerdeki diğer programlara da ‘Engelsiz Üniversite’ vizyonuna yönelik yeni hedefler kazandırdı. Ayrıca mekânda erişilebilirlik kapsamında 9 birimimiz; Merkez Öğrenci Yemekhane Binası, Banaz MYO Binası, Rektörlük Binası, Şehit Ömer Halis Demir Spor Merkezi Binası, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi-Sağlık Bilimleri Fakültesi Binası, Spor Bilimleri Fakültesi-Ziraat Fakültesi Binası, Güzel Sanatlar Fakültesi-Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Bir Eylül Kampüsü ve Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezi ‘Turuncu Bayrak’ erişilebilirlik ödülüne aday gösterildi. Ayrıca eğitimde erişilebilirlik kapsamında ise İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi ‘Yeşil Bayrak’ ödülüne aday gösterilirken, sosyo-kültürel erişilebilirlik kapsamında Bir Eylül Kampüsü ve İslami İlimler Fakültesi ‘Mavi Bayrak’ ödülüne aday gösterildi. Toplamda 12 birimimiz ödüllere aday oldu. Engelsiz Üniversite misyonumuzun gerçekleşmesini sağlayan tüm Uşak Üniversitesi ailesine teşekkür ediyorum.’’