HABERLER
Ana Sayfa / Haberler / “Hz. Peygamberin Etrafındaki Kadınlar” Adlı Konferans Gerçekleştirildi
23 Mayıs 2024, Perşembe
“Hz. Peygamberin Etrafındaki Kadınlar” Adlı Konferans Gerçekleştirildi

Uşak Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi, Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü ve Yaşayan Fikirler Topluğu tarafından “Hz. Peygamberin Etrafındaki Kadınlar" isimli program düzenlendi. Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şeker’in konuşmacı olduğu program Mustafa Kemal Paşa Amfisinde gerçekleşti.

İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Yılmaz yaptığı konuşmada bu konferansların öğrencilerin ufkunu açacağını ve onlar için faydalı bilgiler içerdiğini söyledi.

Programın açılışında konuşan Yaşayan Fikirler Topluğu Başkanı Doç. Dr. Hikmet Gültekin, topluluk olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verirken İslam dininin kadınlara verdiği haklara dikkati çekti.

Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şeker hem ailenin önemi hem de anneye verilen değeri Kuranı Kerim’de geçen ayetler ve hadisler üzerinden anlatarak başladığı konuşmasında öncelikle Hz. Peygamber döneminde kadınlara verilen değer üzerinde durdu. Daha sonra Hz. Peygamber’in annesi Amine, süt anneleri Süveybe ve Halime ile onun hayatına dokunan, üzerinde emeği olan Ümmü Eymen ve Fâtıma Binti Esed hakkında bilgi veren Prof. Dr. Mehmet Şeker, Hz. Peygamber’in anneleriyle ilişkisine dair örnekler aktardı. Allah Resûlünün annesini ve kendisine annelik eden kadınları çok sevdiğini, onlara saygıda ve hürmette kusur etmediğini, sıkıntılı zamanlarında onlara maddi ve manevi olarak desteğini esirgemediğini, onlarla zaman zaman şakalaşıp latifeler yaptığını ve kendilerini her zaman hayırla yad ettiğini anlattı.