HABERLER
Ana Sayfa / Haberler / TÜBİTAK Projelerinde Uşak Üniversitesi Öğrencileri Göz Dolduruyor
2 Ekim 2023, Pazartesi
TÜBİTAK Projelerinde Uşak Üniversitesi Öğrencileri Göz Dolduruyor

TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programında Uşak Üniversitesi Öğrencilerinin 40 Projesi Daha Destek Almaya Hak Kazandı

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından yürütülen 2209-A ve 2209-B Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2023/1. Dönem proje başvuru sonuçları açıklandı.

Üniversitelerde öğrenim görmekte olan lisans öğrencilerini, projeler yoluyla araştırma yapmaya teşvik etmeyi amaçlayan programın 2023/1. döneminde Uşak Üniversitesinin değişik fakültelerinde öğrenim görmekte olan öğrenciler tarafından toplam 60 proje başvurusu yapıldı ve bu projelerin 40 tanesi desteklenmeye hak kazandı. Ayrıca “TÜBİTAK 2209-B Üniversite Öğrencileri Sanayiye Yönelik Araştırma Projeleri” kapsamında 1 öğrencimizin projesi kabul alarak desteklenmeye hak kazandı.

Bu dönem Türkiye’den toplam 9334 proje başvurusu yapılan programın kabul oranı %55 olarak açıklandı.

-Uşak Üniversitesi Türkiye’de 43’üncü, Ege Bölgesinde 4’üncü ve TR33 Bölgesinde yine 1’inci oldu-

Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, Uşak Üniversitesinin TÜBİTAK’ta her dönem başvuru ve kabul alan öğrenci projelerinin sayısındaki düzenli artışın bu dönem de devam ettiğine dikkat çekerek Uşak Üniversitesi öğrencilerinin TÜBİTAK projeleri kabul sayısıyla Türkiye’de 43’üncü, Ege Bölgesinde 4’üncü ve TR33 Bölgesinde yine 1’inci olduğunu açıkladı.

Prof. Dr. Savaş ‘‘Öğrencilerimizin başarıları bizleri gururlandırmaya devam ediyor. Uşak Üniversitesinin her dönem başvuru ve kabul alan öğrenci projelerinin sayısındaki düzenli artış bu dönem de devam etti. Projelerin fakültelere dağılımına bakıldığında Diş Hekimliği, Eğitim, İnsan ve Toplum Bilimleri, İktisadi ve İdari Bilimler, Mühendislik ve Doğa Bilimleri, Ziraat, Tıp, Sağlık Bilimleri ile Spor Bilimleri Fakülteleri ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu projelerinin kabul olduğu gözlendi. Alınan başarılı sonuçlar öğrencilerimize proje kültürünü aşılamış olduğumuzu gösteriyor. Hepsiyle gurur duyuyoruz. TÜBİTAK 2209-A ve 2209-B Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programına başvuran tüm öğrencilerimizi tebrik ediyorum’’ şeklinde konuştu.

2023 yılı 2. Dönem Başvuruları Başladı

2023 yılı 2. Dönem TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı ve TÜBİTAK 2209-B Üniversite Öğrencileri Sanayiye Yönelik Araştırma Projeleri Desteği Programı başvuruları 29 Eylül 2023 tarihinde başvuruya açılmıştır.

Başvurular 14 Kasım 2023 Saat 17.30’a kadar devam edecektir.

Başvuru ve detaylı bilgi için tıklayınız.