HABERLER
Ana Sayfa / Haberler / “Karabağ, Azerbaycan’ın ayrılmaz bir parçasıdır”
30 Eylül 2023, Cumartesi
“Karabağ, Azerbaycan’ın ayrılmaz bir parçasıdır”

 

Uşak Üniversitesi Azerbaycan Kültürünü Tanıtma Topluluğu tarafından “Karabağ Zaferi Sonrası Bölgedeki Son Gelişmeler” isimli çevrimiçi konferans Uşak Üniversitesi Youtube kanalında canlı olarak yayınlandı.

Uşak Üniversitesi Öğr. Üyesi Doç. Dr. Erol Sakallı'nın moderatörlüğünde gerçekleşen konferansta Eski Genelkurmay İstihbarat ve Personel Başkanı Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Başkanı Prof. Dr. Toğrul İsmayıl, Karabağ Zaferi ve zafer sonrasında dünyanın önde gelen devletlerinin muhtemel politikaları hakkında açıklamalar yaptı.

Karabağ Zaferinin nasıl kazanıldığını ve bu zaferin dünya konjonktüründeki önemini örneklerle ifade eden Eski Genelkurmay İstihbarat ve Personel Başkanı Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, zafer sonrasında yaşanacaklarla ilgili olarak da öngörülerde bulundu. Pekin, konuşmasında Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Çin, İran ve diğer devletlerin Karabağ Zaferi sonrasında kimin tarafını neden seçeceklerini ve uygulayacakları politikalar hakkında açıklamalar yaptı. Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Türkiye’nin tavrının Azerbaycan için önemine de dikkati çekti.

“Karabağ, Azerbaycan’ın ayrılmaz bir parçasıdır” diyen Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Başkanı Prof. Dr. Toğrul İsmayıl ise yaptığı konuşmada Karabağ’ın işgalinden Rusya’nın ve Ermanistan’ın bölge üzerinde uyguladığı politikalara kadar geniş bir alanda sunum yaptı. Prof. Dr. İsmayıl, dünyanın önde gelen devletlerin uluslararası alanda yaptığı Azerbaycan açıklamalarıyla ilgili de değerlendirmeler yaptı.

Karabağ sorunun bittiğini söyleyen Uşak Üniversitesi Azerbaycan Kültürünü Tanıtma Topluluğu topluluk akademik danışmanı Doç. Dr. Naib Alakbarov katılımcılara verdikleri bilgiler ve değerli katkılar için çok teşekkür etti.