HABERLER
Ana Sayfa / Haberler / ÖNDER İmam Hatipliler Derneğinin 20. Kurultayı Uşak Üniversitesinde Gerçekleşti
3 Eylül 2023, Pazar
ÖNDER İmam Hatipliler Derneğinin 20. Kurultayı Uşak Üniversitesinde Gerçekleşti

 

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği İmam Hatipliler Kurultayının 20’ncisi, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Uşak Valiliği, Uşak Belediyesi, Uşak Üniversitesi desteği ve ev sahipliğinde 1-2-3 Eylül 2023 tarihleri arasında TBMM Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ve Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Uşak Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezinde 2 Eylül tarihinde geniş bir katılımla gerçekleşen kurultayın açılışına Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, AK Parti Uşak Milletvekilleri Opr. Dr. İsmail Güneş ile Av. Fahrettin Tuğrul, Uşak Valisi Dr. Turan Ergün, Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan, davetliler, il protokolü ve Önder İmam Hatipliler Derneğinin üyeleri katıldı.

Bu sene ‘Nitelikli Gelecek’ şiarıyla düzenlenen kurultay Mehter gösterisi, Kur'an-ı Kerim Tilaveti, İstiklal Marşı’nın okunması, ÖNDER 20. Yıl Belgeselinin ve Uşak tanıtım videosunun gösterilmesiyle başladı.

Uşak Valisi Dr. Turan Ergün, Uşak Belediyesi Mehmet Çakın ve Uşak İmam Hatipliler Derneği (UŞİMDER) Başkanı Harun Kara birer açılış konuşması yaparak ÖNDER İmam Hatipliler Derneğinin 20. Kurultayının misafirlerini Uşak’ta ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını söylediler.

Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş açılışta yaptığı konuşmada “Bu sene 20’ncisi Uşak’ta gerçekleştirilen ÖNDER İmam Hatipler kurultayı dolayısıyla siz kıymetli misafirlerimizi üniversitemizde ağırlamaktan dolayı mutluluk duyuyoruz, hoş geldiniz. İmam hatiplilerin çektiği sıkıntıları biliyorum, bu sıkıntılara hep beraber şahit olduk. Bugüne kadar imam hatip okulları mücadelesinde emeği geçmiş herkese teşekkür ediyorum” diyerek Necip Fazıl’ın “Zindandan Mehmet`e Mektup” adlı şiirinden şu dizeleri okudu:

“Ana rahmi zahir şu bizim koğuş;

Karanlığındanur, yeniden doğuş...

Sesler duymaktayım: Davran ve boğuş!

Sen bir devsin yükü ağırdır devin!

Kalk ayağa dim dik doğrul ve sevin!

Mehmed`im sevinin başlar yüksekte!

Ölsekte sevinin, eve dönsek de!

Sanma bu teker kalır tümsekte!

Yarın, elbet bizim, elbet bizimdir!

Gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir!”

Rektör Savaş’a konuşmasının sonunda ÖNDER Başkanlar Kurulu Üyesi İbrahim Solmaz tarafından ÖNDER’in bu seneki şiarının yazılı olduğu tablo takdim edildi.

Nitelik için mücadelemizi sürdüreceğiz

Programın açılış konferansını yapan TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, imam hatip meselesinin sadece bir okul çerçevesinde verilen mücadele olmadığını belirterek, Cumhuriyet tarihinde tabana yayılmış en büyük hareketlerin başında geldiğini söyledi. Türkiye’nin demokrasi mücadelesine paralel bir seyrin imam hatip okullarının geçmişinde yaşandığını belirten Kurtulmuş, “Demokratik olarak sıkıntılı dönemlerinde imam hatip okullarının programı değişmiş, kapısına kilit vurulmuş, öğrenci kaybı yaşamıştır” dedi. İmam hatip okullarının aynı zamanda bir başarı öyküsü olduğunu kaydeden Kurtulmuş, “Bizden önceki nesiller yokluk, kıtlık, baskı mücadelesi veriyordu. Onların ektikleri tohumlar sayesinde bugün varlığın, gücün ve elimizdeki imkanların sınavıyla karşı karşıyayız. Bizim sınavımızın daha çetin olduğuna yürekten inanıyorum. Artık sayısal olarak kazanılanların ileri taşınması ve niteliğin artırılması için mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Güçlü Türkiye için nitelikli gençlik

İmam hatip okullarıyla ortaya konulmuş başarı öyküsünün mimarlarının vereceği zorlu mücadele ile çok daha güçlü bir geleceği inşa edeceklerini belirten Kurtulmuş, anın vacibini yerine getirerek, imkân ve fırsatlardan istifade ederek nitelikli bir gelecek için çalışacaklarını söyledi. Nitelikli bir geleceğin ancak nitelikli insanların sırtında yükseleceğini kaydeden Kurtulmuş sözlerini özetle şöyle sürdürdü: "Bunun için her alanda başarılı, bilgi, hikmet ve irfanla donatılmış, ferasetli, basiretli, ehliyet ve liyakatli gençlerimizi yetiştireceğiz. Nitelikli gelecek için sağlam bir mefkureyi ortaya koymak, bu mefkureyi ileri nesillere aktaracak sağlam bir toplumsal yapının oluşması, güçlü insan kaynağı yetiştirmek ve güçlü bir devlet yapısına sahip olmak gerekir. Devlet ele geçirilecek bir yer değil, millete hizmet edilecek makamdır. Bu çerçevede devletin yeniden yapılanması, hızlı ve etkin kararlar alan bir mekanizma haline gelmesi için cumhurbaşkanlığı yönetim sistemine geçtik. Bunun için mücadele edeceğiz ve güçlü bir devlet yapısını kuracağız. Güçlü bir devlet yapısının önemli unsurlarından biri adalet ve merhametin kurumsallaşmasıdır."

İlahiyatlara başarılı çocukları da göndermeliyiz

İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan da eğitimin çok yönlü bir hadise olduğunu belirterek, bu süreçte öğrenci, öğretmen, aileler ve sivil toplum kuruluşlarının önemli olduğunu aktardı. Bu alanda yeniden bismillah diyerek yola koyulduklarını kaydeden Erdoğan, “Her okulla ilgilenen bir STK, Okul Aile Birliği var. Bir okulda kaç talebe var, kaç talebeyi tanıyoruz? Yaptığımız etkinlikler kaç çocuğa katkı sağladı? Bunların cevaplarını bulduğumuz zaman nitelik konusuna girmiş oluruz” dedi. Tüm öğrencilerin tıp ve mühendislik okumak istediğini hatırlatan Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: "Nerede bu ilahiyat fakültesine giden gençler? Toplumun meselelerine kafa yoracak, İslami ilimlerini 21. yüzyılda yeniden yorumlayacak fikir adamlarını yetiştirmek istiyorsak başarılı çocukları ilahiyat ve sosyal bilimler fakültelerine gönderecek öğretmenlere ihtiyaç var."

Hayal edemediğimiz işleri yapacaklar

İmam hatiplerin ilk kurulduğu günlerde bir kişinin birkaç okulu kurabilmek için mücadele ettiğini hatırlatan Erdoğan, böyle bir durumun ardından bugün milyonun üzerinde öğrencinin varlığından söz edildiğini kaydetti. İmam hatip liselerinden yetişen gençlerin başarılarının her geçen gün arttığını kaydeden Erdoğan, “Bu yetişen çocukların 20-30 yıla damgasını vurabileceğini görüyorum ama daha iyisini yapma mücadelesi içinde olmamız gerektiğini düşünüyorum. Daha detaya girmek, çocukları tanımak ve dertleriyle birebir dertlenmemiz gerektiğini düşünüyorum ki başarıları yüksek olsun. Onlar bizim hayal edemediğimiz işleri yapacaklar. Asıl mesele o çocukların önünü açmak, onları desteklemek ve yapacaklarını ihtiyarlığımızda desteklemek olsa gerekir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Yeni Şiar Nitelikli Gelecek

ÖNDER Genel Başkanı Abdullah Ceylan ise Türkiye’nin en büyük, en köklü ailesi olarak, yeniden umut tazeledikleri bu kurultayı gerçekleştirmenin mutluluğunu ve heyecanını yaşadıklarını söyledi. Yılın şiarını ise “Nitelikli gelecek” olarak açıklayan Ceylan, özetle şu cümlelere yer verdi: “Ey imam hatiplim; zaman emeği sırtlanıp, asrın idrakini geleceğe taşıma zamanıdır. Ey imam hatiplim; gün ilim ve hikmet mirasımızı kuşanıp nitelikli bir geleceği inşa etme günüdür. Ey imam hatiplim; an batıp gidenlere meyletmeyip hakikati kuşanma anıdır.”

Açılış konferansının ardından TBMM Başkanı ve konuklar, Uşak Üniversitesinin stantlarını ziyaret ederek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

İki gün süren kurultayın öğleden sonraki oturumunda “Geleceğin Türkiye’sinde İmam Hatip Okulları; İmkanlar, Fırsatlar, Yeni Rekabet Alanları” üzerine bir söyleşi gerçekleştirildi. Burada Millî Eğitim Bakanlığı Müşaviri Dr. Necdet Subaşı, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdulkadir Macit ve MEB Din Öğretimi Genel Müdürü Dr. Ahmet İşleyen konuşmacı olarak yer aldı. Oturumun moderatörlüğünü de ÖNDER Genel Başkan Yardımcısı ve İHAMER Başkanı Ahmet Yapıcı gerçekleştirdi.

Söyleşinin ardından Savaş Ş. Barkçin’in konuşmacı olduğu konferans yapıldı. Barçkin “iyilik, doğruluk ve güzellik” üzerine düşüncelerini katılımcılarla paylaştı.

Kurultayın son günü derneğin il başkanları ve komisyon üyelerinin toplantısı ile başladı.

İkinci günün ilk konuşmasını Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla gerçekleştirdi. Kendisi de bir imam hatipli olan Kışla, imam hatiplilerin yıllar içinde verdiğini mücadelenin önemine dikkati çekerken gelecek nesillerinin büyük başarılara imza atacağına inandığını dile getirdi.

Kurultayın kapanış dersini Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin verdi. Kendisinin de mensubu olduğunu imam hatip dünyasının bu buluşmasında olmaktan mutlu olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Bakan Tekin, “Milli Eğitim Bakanlığı olarak taşımaya çalıştığımız yük tek bir kurumun çekeceği yük değil. Bu yükü taşırken yanımıza paydaşlar, yoldaşlar edinmek istiyoruz. Bu anlamda toplumun tüm kesimlerine çağrıda bulunuyoruz. ‘Gelin bu yükü beraber taşıyalım’ diye. Bu çağrımıza kurulduğu günden beri destek olmuş bir camia ile birlikteyim. Allah razı olsun, hepinize tek tek teşekkür ediyorum” dedi.

“Bugün burada imam hatip meselesinin devlet açısından, Milli eğitim bakanlığı açısından, imam hatip mezunu bir milli eğitim bakanı açısından nasıl göründüğünü dair bir analiz yapmak istiyorum.” diyen Bakan Tekin; “2002 yılı imam hatip okulları için bir milattır. Özellikle batı temelli modern devlet söyleminde devlet kurumsallaşmaya başladığı andan itibaren din ile bir mücadele içerisine girer. Bu durum 2000’li yılların başına kadar bizim ülkemizde de vardı. 2000’li yıllardan sonra vatandaşlardan gelen demokratik taleplere göre imam hatip okulları açtık. Şu anda imam hatip okulu sayımız 28 Şubat’ta kapatılan sayıya ulaşmış sayılır. İnşallah sayısal olarak ulaştığımız bu sayıyı nitelik ve içerik olarak da geliştiririz. Ben Milli Eğitim Bakanı olarak imam hatip okullarını çok yönlü, çok boyutlu bir gelecek projeksiyonun inşa edici kurumları olarak görüyorum. İmam hatip okulları bu ülkede geçmiş ile geleceğin bağlantısını kuran geleneklerini, göreneklerini ve hepsinden de önemlisi bu ülkedeki insanların arzu ve ideallerini pekiştiren bir çimentodur.” ifadelerini kullandı.

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği 20. Kurultayı sonuç bildirisinin okunması ve hediye taktimi ile sona erdi.