HABERLER
Ana Sayfa / Haberler / Uşak Üniversitesinde Engelliler Farkındalık Etkinlikleri Devam Ediyor
30 Mayıs 2023, Salı
Uşak Üniversitesinde Engelliler Farkındalık Etkinlikleri Devam Ediyor

Uşak Üniversitesi Engelsiz Birim Koordinatörlüğü tarafından 29 Mayıs 2023 tarihinde öğrencilere ve personele hizmet veren Öğrenci Yaşam Merkezinde Engelliler Farkındalık etkinlikleri gerçekleştirildi.

Etkinliğe, Uşak Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kenan Taş, Uşak Üniversitesi Uluslararası Hafta (International Staff Week) kapsamında Uşak Üniversitesinde bulunan farklı ülkelerden üniversitelerin temsilcileri, akademik ve idari personel, öğrenciler, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü temsilcileri, engelli dernekleri ve üniversitemiz kampüsündeki yurtta kalan depremden etkilenen misafirlerimiz katıldı.

Farkındalık yürüyüşü ile başlayan etkinliğin açılış konuşmalarında öncelikle Engelsiz Birim Koordinatörlüğü Özel Gereksinimli Öğrenci Temsilcisi Beyza Nur Aygören, Uşak Üniversitesinde engelli bir birey olmayı katılımcılara anlattı. Uşak Üniversitesinde engelsiz üniversitesi olma yolunda önemli çalışmalar yapıldığını söyleyen Aygören, Uşak Üniversitesi yönetiminin ve akademisyenlerinin her zaman kendilerine destek olduğunu belirtti. Uşak Üniversitesi Senatosu Özel Gereksinimli Öğrenci Temsilcisi Ali Oruç Yılmaz da yaptığı konuşmada engellilik kavramına dikkat çekti.

Engelsiz Birim Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Şule Güçyeter ise konuşmasında, bu yıl üniversitemizde yapılan farkındalık etkinliklerinden bahsetti. Güçyeter, özel gereksinimli bireyler için özel eğitim alanında çalışanların farkındalığının ve uzmanlığının oldukça önemli ve kıymetli olduğunu aktardı. Bunun yanında erişilebililiğin sağlanmasında toplumun her bir ferdinin önemli rolü olduğunu vurguladı.

Konuşmaları öğrencilerimizin şiir dinletisi ve solo performansı izledi. Ardından Engelsiz Birim Koordinatörlüğü akademik personeli Araştırma Görevlisi Ayşe Killi'nin hazırladığı halk oyunları gösterisi USDEM ekibinin müzik dinletisi eşliğinde gerçekleşti.

Etkinlikte ayrıca Engel Tanımayanlar Derneği’nin resim sergi standı, üniversitemiz sivil savunma uzman vekili Yenal Yıldırım’ın diyabet standı ile Engelsiz Birim Koordinatörlüğü stantlarında farkındalık etkinlikleri gerçekleştirildi. Stantlar katılımcılardan yoğun ilgi gördü.

Etkinlik, lokma dağıtımı ve programın gerçekleşmesinde katkıda bulunanlara teşekkür belgelerinin takdimi ile sona erdi.