HABERLER
Ana Sayfa / Haberler / COST Projeleri ve Kabul Alma Kriterleri Anlatıldı
10 Mayıs 2023, Çarşamba
COST Projeleri ve Kabul Alma Kriterleri Anlatıldı

Uşak Üniversitesi iktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü, 9 Mayıs Avrupa Günü ve Cumhuriyetin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında TÜBİTAK İkili ve Çoklu İlişkiler Müdürlüğü Bilimsel Programlar Uzmanı Murat Tıltak’ın konuşmacı olarak katıldığı “COST Projeleri” başlıklı online (çevrimiçi) bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Moderatörlüğünü Adalet Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Fulya Akyıldız’ın yaptığı Konferans Uşak Üniversitesi Youtube Kanalı’ndan canlı yayınlandı. Konuşmasına COST Projesini tanımlayarak başlayan Tıltak sözlerini şöyle sürdürdü: “COST Aksiyonu, Avrupa çapında alanlarında uzman bilim insanlarını çalıştıkları alan özelinde uluslararası bilimsel ağlarda bir araya getirmeyi ve bu sayede ulusal araştırmalarını sürdüren bilim insanlarını uluslararası alana taşımayı amaçlayan bir kuruluştur. Türkiye COST’un kurucu üyeleri arasında yer almaktadır. COST, araştırmanın kendisini desteklemez, sadece network desteği verir” dedi.

COST sisteminde Türkiye ile birlikte birçok ülkenin yer aldığını ve ülkelerden katılımcıların birlikte çalışmalar yapabildiğini ifade eden Uzman Murat Tıltak yaptığı sunumda COST’un tematik alanlarını, COST’un aksiyon yapısını ve COST’ta projelerin nasıl kabul aldığını ve sonrasında yapılanları anlattı.