HABERLER
Ana Sayfa / Haberler / Uşak Üniversitesi Tüm Birimleriyle Depremzedelerin Yanında
3 Mart 2023, Cuma
Uşak Üniversitesi Tüm Birimleriyle Depremzedelerin Yanında

Uşak Üniversitesi, Kahramanmaraş merkezli 11 ilde gerçekleşen ve asrın felaketi olarak nitelenen depremlerden etkilenen vatandaşlarımıza yönelik desteklerine devam ediyor.

Uşak Üniversitesi afetzedelere psiko-sosyal destek verilmesine yönelik çalışmalar yapıyor.

Depremden etkilenen ve Uşak’a gelerek KYK yurtlarında misafir edilen depremzede aileler ve çocukları için her türlü desteği veren Uşak Üniversitesinin yaptığı çalışmalar hakkında açıklamalar yapan Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, devletimiz ve milletimiz ile birlik ve beraberlik içinde depremzedelerimizin yaralarını sarmaya çalıştıklarını belirtti.

Tüm imkânlar seferber edildi.

Prof. Dr. Savaş, Uşak Üniversitesi olarak tüm imkânlarını seferber ettiklerini belirterek Uşak Üniversitesi Sivil Toplum Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve ilgili diğer birimlerin işbirliğiyle depremzede çocuklarımız ve vatandaşlarımız için çeşitli çalışmalar yapılmaya devam edildiğini kaydederek “Üniversitemiz öğretim elemanları, öğrencileri ve personeli, Uşak’ta ağırlanan depremzedelerimiz için psikososyal danışmanlık desteği veriyor. Afet bölgesinden ilimize gelen ve Uşak KYK yurtlarında misafir edilen depremzede ailelerimiz ve çocuklarına ihtiyaç duydukları konularda tüm birimlerimizle destek oluyoruz. Yetkili diğer kurumlarla koordineli bir şekilde depremzedelerimizin ihtiyaç duyduğu psikososyal destek hizmetlere katkı sunuyor ve depremzede ailelerin talep ettikleri özel ihtiyaçları karşılıyorlar. Kendilerine şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü, Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü (Okul Öncesi ve Sınıf Eğitimi), Özel Eğitim Bölümü ile Eğitim Bilimleri Bölümü (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık), İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sosyal Hizmetler Bölümü, Spor Bilimleri Fakültesi ve İslami İlimler Fakültesinden öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz ile Sivil Toplum Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezimizin depremzedelerin ihtiyaç duydukları başta psikolojik/rehberlik ihtiyaçları olmak üzere her türlü sosyal yardım desteğini verdiğini vurgulayan Prof. Dr. Savaş açıklamasında şunları kaydetti: “KYK yurduna yerleşen çocuklar için Milli Eğitim Müdürlüğünün oluşturduğu ana sınıfında çocuklar için ara öğün ikram ihtiyacı olduğu söylendi. Sivil Toplum Çalışmaları merkezimiz çocuklara ara öğün hazırlanmasında destek oluyor. Ayrıca yine merkezimiz, çocukların kullanacağı oyun malzemelerinin temininde ve ihtiyaç duydukları kıyafetler konusunda da destek oluyor. İlimizde ikamet eden depremzede ailelerin ihtiyaçları doğrultusunda belirlenen yardımları da merkezimiz ailelere ulaştırıyor. Sivil Toplum Çalışmaları Merkezimiz, Spor Bilimleri Fakültemizin gönüllü öğrencileri ile depremzede çocuklarımıza yönelik sportif aktiviteler yapıyorlar. İlgili bölümlerimiz ise çocuk, ergen, yetişkin için psikolojik destekler yürütüyor. Çocuklar için de oyun terapisi yapılıyor. Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü (Okul Öncesi Öğretmenliği ve Sınıf Öğretmenliği) öğretim elemanları ve öğrencileri Uşak KYK yurdunda kalan depremzede çocuklarımızla etkinlikler yaparak onlara moral desteğinde bulunuyorlar. Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü öğretim elemanlarımız da depremden etkilenen vatandaşlarımıza Uşak KYK Erkek Öğrenci Yurdunda psikolojik destek veriyor. İslami İlimler Fakültemizin hocaları da düzenli olarak KYK Yurtlarımızda misafir edilen depremzedelerimize manevi rehberlik sağlamak üzere ziyaretler gerçekleştiriyor.” şeklinde konuştu.

Uşak Üniversitesi ailesi olarak depremzedelerimiz için çalışmaya devam ettiklerini belirten Prof. Dr. Savaş, “Tüm birimlerimize, öğretim elemanlarımıza, öğrencilerimize ve personelimize verdikleri destekten dolayı şükranlarımı sunuyorum” dedi.