HABERLER
Ana Sayfa / Haberler / "Act-Able Turkey" Projesi Partnerlerden Büyük Beğeni Aldı
16 Kasım 2022, Çarşamba
"Act-Able Turkey" Projesi Partnerlerden Büyük Beğeni Aldı

 

Rektör Prof.Dr. Savaş, Act Able Projesi Toplumsal Katkısı Büyük Olan Bir Projedir

Proje Uşak Üniversite'nin Uluslararasılaşma Görünürlülüğünü Artırdı

Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından yürütülen Act Able Projesi'nin ikinci toplantısı İspanya'nın başkenti Madrid'de gerçekleştirildi. Erasmus +KA2 projesi kapsamında kabul edilen "Act Able Turkey" projesinin ortaklarından İtalya ve İspanya'nın katıldığı toplantıda yapılan sunum büyük beğeni aldı. Toplantıya Uşak Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ekrem Savaş video konferans ile katıldı. Prof.Dr. Savaş, toplantıda projenin toplumsal katkısının büyük olduğunu vurgulayarak bu projenin uluslarararasılaşma hedeflerini gerçekleştirdiklerinin bir kanıtı olduğunu ifade etti.

Projenin Kazanımları Gurur Verici

Proje kapsamında 2 yıl boyunca 20 zihinsel yetersizlik yaşayan gence çeşitli konularda eğitimler verildiğine dikkat çeken Rektör Savaş, "Down sendromlu ve otizmli gençlere drama terapi yöntemi kullanılarak alanında uzman ekip tarafından eğitimler verildi. Söz konusu eğitimlerin sonuçları bilimsel olarak ortaya konuldu. Eğitim alan gençlere ve ailelerine anket yapılarak projenin kazanımları ölçüldü. Projenin sonuçları açısından değerlendirildiğinde gençlerimizin iletişim becerileri gelişti, toplumsal uyumları kolaylaştı, kendilerini ifade etme yetenekleri arttı. Gençlerimizin ailelerinden de olumlu geri dönüşler aldık. Bu projenin Türkiye temsilini üniversitemizin yapması bizim için gurur verici bir gelişmedir. Topluma katkı sağlayan bu tür projeleri sonuna kadar desteklemeye devam edeceğiz. " dedi.

Proje ile Uluslararasılaşma Alanda Görünürlülük Arttı

Uşak Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ekrem Savaş, üniversite olarak uluslararası alanda işbirliklerine büyük önem verdiklerini ve bu alanda büyük gelişmeler kaydettiklerini belirtti. "Act Able Turkey" projesinin de uluslararasılaşma konusunda önemli bir proje olduğunu vurgulayan Rektör Savaş, "YÖKAK tarafından yürütülen kalite çalışmalarına üniversite olarak dahil olduk. Kalite çalışmaları kapsamında üniversitemizin toplumsal katkısı ve uluslararasılaşma boyutları bizim için önemli çalışmalar arasında yer alıyor. Bugüne kadar birçok projeyi yürütmüş bir üniversite olarak projelerimizin partnerleri ile ilişkilerimizin daha da gelişmesi çabası içerisindeyiz. Yeni projelerle toplumsal katkı çalışmalarımızı daha artırarak  sürdüreceğiz." diye konuştu.

Uluslararasılaşma Hedefleri Gerçekleştiriliyor

Rektör Savaş, "Bu projede göstermektedir ki eğitim ve araştırma alanında Uluslararası tanınırlığı her geçen gün artan üniversitemiz kuruluşundan bu yana Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika’daki yükseköğretim kurumları ile uluslararasılaşma yaklaşımının temel unsurlarından biri olan ortaklık geliştirmeyi amaç edinmiştir. Öğrenci ve personel değişimleri ile de uluslararası arenada tanınırlılığımızı artırdık, öğrencilerimizi ve akademik personelimizi akademik ve kültürel anlamda bilgi birikiminin artırmasına olanaklar sağladık." diye konuştu.

Engelsiz Üniversite Ödüllerimiz Heyecanımızı Artırdı

YÖK tarafından belirlenen engelsiz üniversiteler listesinde yer aldıklarını ve bu alanda birçok ödüle sahip olduklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Savaş, özel gereksinimli öğrencilerin eğitim haklarını sonuna kadar kullanmaları için büyük çaba verdiklerini söyledi. Rektör Savaş, "Act Able Turkey" projesi ile özel gereksinimli gençleri desteklemenin mutluluğunu yaşadıklarını ve bu konuda duyarlılıklarının devam edeceğini söyledi.

5-7 Kasım 2022 tarihleri arasında Madrid'de yapılan toplantıya Proje Ekibinden Prof.Dr. Meral Özçınar ve Doç.Dr. Özlem Duğan katıldı. Proje kapsamında 2 yıl boyunca yapılan çalışmalar; sunumlar, projede kullanılan kuklalar ve görseller üzerinden anlatıldı.  Proje sunumu İspanya ve İtalya partnerleri tarafından büyük beğeni aldı. Toplantıda ayrıca projenin detayları konuşuldu, workshoplar sunuldu ve atölye çalışmaları gerçekleştirildi.