HABERLER
Ana Sayfa / Haberler / Uşak'ta İlk Kez Kapalı Yöntem İle Beyin Ameliyatı Gerçekleşti
15 Kasım 2022, Salı
Uşak'ta İlk Kez Kapalı Yöntem İle Beyin Ameliyatı Gerçekleşti

Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Bir ilke Daha İmza Atıldı

Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Uşak İl Sağlık Müdürlüğü ortaklığında, Uşak'ta ilk kez kapalı yöntem ile beyin ameliyatı yapıldı.

Uşak Üniversitesi ve Uşak İl Sağlık Müdürlüğü ortak planlaması ile 11 Kasım tarihinde Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalında, kapalı yöntemle, burundan endoskopik kamera ile girilerek beyin ameliyatı yapıldı. Ameliyat, Türkiye ve Dünyada bu alanda ismini duyurmuş eski Türk Nöroşirurji Derneği başkanı Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hipofiz Araştırma Merkezi müdürü Prof. Dr. Savaş Ceylan önderliğinde, Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyeleri Doç. Dr. İsmail Kaya ile Dr. Öğr. Üyesi İlker Deniz Cingöz tarafından gerçekleştirildi. Vali Dr. Turan Ergün, Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Mert, Başhekim Doç. Dr. Sema Can, çevre illerden gelen Beyin Cerrahisi Uzmanları, Tıp Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrenciler, Uşak’ta bir ilk olan ameliyatı zoom üzerinden yapılan canlı yayın aracılığıyla izledi.

Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesinin kurulması ile birlikte Uşak’ta sağlık alanında birçok ilkin yaşandığının altını çizerek, “Bugün, bir ilki daha, İl Sağlık Müdürlüğümüz işbirliğiyle gerçekleştirmenin mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Uşaklı hemşerilerimizin daha iyi ve modern sağlık hizmeti almaları için hep birlikte çalışıyoruz.  Daha önceden yapılamayan tedavi ve ameliyatlar artık hastanemizde yapılabiliyor. Kapalı beyin ameliyatını başarıyla gerçekleştiren Tıp Fakültesi öğretim üyelerimizi ve tüm ekibi tebrik ediyorum.” dedi.

Ameliyat sonrası “Hipofiz Sempozyumu” düzenlendi. Sempozyuma Endokrin uzmanları katılım sağladı.