HABERLER
Ana Sayfa / Haberler / Rektör Savaş Öğrenci Topluluklarıyla Bir Araya Geldi
21 Aralık 2021, Salı
Rektör Savaş Öğrenci Topluluklarıyla Bir Araya Geldi

Uşak Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından “Rektör-Öğrenci Toplulukları Buluşması” gerçekleştirildi. Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, öğrenci toplulukları danışmanı akademisyenler ve topluluk başkanı öğrenciler ile Öğrenci Yaşam Merkezi alanındaki yemekhanede bir araya geldi.

Prof. Dr. Savaş’a, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Hakkı Nakilcioğlu, Öğrenci İşleri Daire Başkanı Mehmet Kara, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Gülay Selçuk Çelik ve Rektör Danışmanı Dr. Öğretim Üyesi Emre Vadi Balcı eşlik etti.

Programda yaptığı konuşmada öğrenci topluluklarının üniversiteler için önemine dikkat çeken Prof. Dr. Savaş, öğrencilerin ders dışı zamanlarını iyi değerlendirebilmeleri gerektiğini vurgulayarak, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlere katılmalarının onların gelişimini destekleyeceğini belirtti.

Rektör Savaş “Sizin fikirleriniz, yapacağınız çalışmalar ve etkinlikler önem arz etmektedir. Öğrenci Yaşam Merkezimizi tamamlandık. Çevre düzenlemelerimizi gerçekleştirdik. Pandemiden dolayı yaklaşık bir buçuk yıl yüz yüze eğitim yapamadık. Ancak üniversitemiz bu süreçte başarılı bir şekilde online eğitimini sürdürdü. Şu an da üniversitemizde hibrit eğitim verilmekte. Derslerinizin yüzde 40’nı online, yüzde 60’ını da yüz yüze görmektesiniz. Elbette kampüsümüz öğrencilerimizle güzel. Sizleri burada görmekten dolayı çok mutluyuz.” dedi.

Rektör Savaş: “En az bir yabancı dili iyi öğrenin”

Eğitim sürelerini zamanında ve en verimli şekilde tamamlayabilmeleri adına öğrencilere çeşitli tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Savaş, “Bunun için öncelikle dersleri ve uygulamaları, devamında hocalarınızla olan iletişim sorumluluğunuzu unutmayın. Mezun olduğunuzda tercih edeceğiniz kariyer seçeneklerinizde ihtiyaç duyacağınız donanımı üniversitemizde kazanacaksınız. Size sunulan imkânları etkin ve verimli bir şekilde değerlendirdiğinizde, ulusal ve uluslararası başarılar elde edeceğinize inanıyorum. Kendinizi geliştirmenin en önemli koşulu, hayata farklı açılardan bakabilme yetisini kazanmak ve en az bir yabancı dil bilmek zorunda olmanızdır. Sizler hayal kurarak ve yeniliklere imza atarak insanlık adına faydalı adımlar atacaksınız. Fatih Sultan Mehmet 11 yaşında İstanbul’u fethetmeyi düşünüyordu. Selahaddin Eyyubi de 8 yaşında Kudüs’ü alma hayali kuruyordu. Her ikisi de hayallerini gerçekleştirdi. Bu güç sizde de var. Tembellik ederek değil, çok çalışarak hedeflerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sizlerin de önemli işlere imza atmanızı bekliyoruz. Kendiniz için, aileniz için, bu millet için bir hedefiniz ve idealiniz olsun” diye konuştu.

“Öğrenci Senatosunu Kuruyoruz”

Üniversite yönetimi olarak her zaman öğrencilerin yanında olduklarını dile getiren Prof. Dr. Savaş, “Bir uygulama başlattık. Bana dilek, istek ve şikâyetlerinizi doğrudan iletebiliyorsunuz. ‘Rektöre Yaz’ isimli sisteme girdiğinizde yazdıklarınızı sadece ben görüyorum ve isteklerinizi ilgili birimlere iletiyorum. Ayrıca öğrenci odaklı karar alma ve yönetim erkinde öğrenci katılımına önem verme perspektifi çerçevesinde Uşak Üniversitesi ‘Öğrenci Senatosu’nu kuruyoruz. Öğrenci Senatomuz, belirli aralıklarla, üniversite yönetimi ile öğrencileri ilgilendiren konularda bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunabilecek. Her zaman sizlerin yanındayız. Bir kez daha sizlerle bir araya gelmekten duyduğum memnuniyeti dile getirmek istiyorum. Hepinize sağlık, mutluluk ve başarı dolu bir öğrenim hayatı diliyorum.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş’ın konuşmasının ardından yeni seçilen Öğrenci Konseyi Başkanı Diş Hekimliği Fakültesi 4. Sınıf öğrencisi Muhammet Basir Kutlu, konsey olarak yeni dönemde yapacakları çalışmalar hakkında bilgi verdi.