HABERLER
Ana Sayfa / Haberler / Uşak Üniversitesinin Hak Kazandığı ISO Yönetim Sistemleri Belgeleri Törenle Takdim Edildi
17 Eylül 2021, Cuma
Uşak Üniversitesinin Hak Kazandığı ISO Yönetim Sistemleri Belgeleri Törenle Takdim Edildi

Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas'ın katılımları ile Uşak Üniversitesinin almaya hak kazandığı "Uluslararası Yönetim Standartları Belgelerinin Takdimi (ISO Yönetim Sistemleri Belgeleri)” töreni gerçekleşti.

Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşen etkinliğe, YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Metin Gümüş ile Prof. Dr. Adem Duru, BBS Belgelendirme Eğitim ve Gözetim Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Yusuf Yılmaz ile Bölge Koordinatörü İslam Topal, fakülte dekanları, enstitü ve meslek yüksekokul müdürleri, akademisyenler, Genel Sekreter İbrahim Çalış, daire başkanları ve idari personel katıldı.

Rektör Savaş: “Gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla “Kalite Öncelikli Olma” hedefleri doğrultusunda önemli başarılara imza atmaya devam ediyoruz.”

Programın açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, Uşak Üniversitesinin 4 yıllık gelişimi ile ilgili bir sunum yaparak, kalite yönetim sistemi çalışmaları, hak kazanılan ISO belgeleri ve akreditasyon belgeleri, Bölgesel Kalkınma ve Deri Tekstil ve Seramik (DTS) Tasarım Merkezi faaliyetleri, seçmeli ortak dersler havuzu, Uşak OSB Teknopark, 7+1 ve 3+1 uygulamaları, Erasmus ve Mevlana Değişim programlarındaki artış, engelsiz üniversite başarıları, Teknoloji ve Transfer Ofisi (UTTO) çalışmaları, Bilimsel Analiz ve Teknolojik Uygulama Merkezinin (UBATAM) faaliyetleri, akademik ve idari ödül yönergeleri, danışma kurulları, ilk defa kurulan eğitim komisyonu çalışmaları, ulusal ve uluslararası proje sayılarındaki artış, uzaktan eğitim süreci ve akreditasyon çalışmaları, hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Savaş, göreve geldikleri ilk andan itibaren temel gayelerinin, aklın ve bilimin ışığında yeni nesil bir üniversite olan Uşak Üniversitesini, ülkemizin ve dünyanın, niteliksel olarak en önemli markalarından biri haline getirmek olduğunu belirterek “Gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla “Kalite Öncelikli Olma” hedefleri doğrultusunda önemli başarılara imza atmaya devam ediyoruz. Eğitimde kalitesi tescillenmiş; üniversite-sanayi işbirliğini güçlendirmiş, bölgesiyle bütünleşmiş güçlü bir bilim yuvası olarak birçok başarıya imza atmaya devam edeceğiz. Bilime katkı sağlayan akademisyenlerimiz ve üniversitemizi daha ileri taşıma gayretiyle çalışan idari personelimizle sadece ülkemizin değil aynı zamanda dünyanın en saygın üniversitelerinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Özverili çalışmalarıyla üniversitemize ISO Yönetim Sistemleri Belgelerini kazandıran başta Kalite Koordinatörlüğümüz olmak üzere, Bilgi İşlem Daire Başkanlığımız ve Yapı İşleri Daire Başkanlığımıza, akademisyenlerimize ve idari personelimize teşekkür ediyorum.”şeklinde konuştu.

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Elmas: “Uşak Üniversitesinin kalite çalışmalarını takdirle karşılıyoruz.”

Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas yaptığı konuşmada “Bugün yapılan tören, kalite konusunda Uşak Üniversitemizin duyarlılığını ve çabasını göstermektedir. Yakından izlediğimiz Uşak Üniversitesi ve ekibinin çabalarını ve kalite çalışmalarını takdirle karşılıyoruz. Aldıkları bu belgelerin kalite süreçlerine önemli bir katkı olacağına inanıyorum. Bu sürece liderlik eden Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş’ı ve ekibini tebrik eder, başarılarınızın devamını dilerim.”dedi.

YÖKAK’ın genç ve dinamik bir kuruluş olup,  kısa bir sürede dünya ile uyumlu, ülkemiz şartlarını da dikkate alan bir kalite kurulu olduğunu söyleyen Prof. Dr. Elmas, Yükseköğretimdeki değişimi anlattığı konuşmasında “Uzun stratejik planlar, hedefler ve süreçlerle yönetmek yerine, daha kısa esnek planlar, politikalar ve değişim liderliği; eğitim öğretim planlamasında kalıplaşmış sistem yerine iç ve dış paydaşlarla birlikte hazırlanmış, seçimli derslerle, sertifika programlarıyla kısa kurslarla yapılandırılmış esnek modeller; bir konuya odaklanmış öğretim elemanı yerine farklı disiplinleri de anlama yetkinliğinde öğretim elemanları; dijitalleşmede yardımcı bir eleman olmak yerine, online, hybrid campus, artırılmış gerçeklik kavramları öne çıktı. Değişmesi gereken, yönetim biçimi ve esnek eğitim modelidir. Mutlaka değişmek zorundayız. Bu değişimi yapmadığımızda paydaşlarımız hızla bizden uzaklaşacak ve üniversite çağındaki gençlerimiz bizleri tercih etmeyecektir. Kurul olarak yaşanan tüm gelişmeleri titizlikle takip etmekte ve kendi süreçlerimize yansıtmaktayız. Kalite Kurulu olarak yaptığımız her değerlendirme; üniversitelerimizin bu hızlı değişimi anlamasını, uyum göstermesini ve sonuçlarını değerlendirerek değişimi yönetmesini sağlayacak sistemler üzerine yoğun çaba sarf etmesine odaklanmaktadır. Bu bakış açısına sahip üniversitelerimiz üniversite kapsamında kazandırmak istediği bilgi beceri ve yetkinlikler, her bakış açısının merkezine alacaktır. Öğretim elemanlarını, altyapısını ve mezunlarını bu bağlamda dikkate alacak ve sürekli gelişecektir.”ifadelerini kullandı.

BBS Genel Müdürü Yusuf Yılmaz ise firma olarak kurumlara verdikleri hizmetleri anlatarak Uşak Üniversitesi yönetimini, Bilgi İşlem Daire Başkanlığını ve Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığını kalite çalışmalarındaki başarılarından dolayı tebrik etti.

Açılış konuşmalarının ardından BBS Eğitim ve Gözetim Hizmetleri Genel Müdürü Yusuf Yılmaz, ISO Yönetim Sistemleri Belgeleri olan; TS EN ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesini, TS EN ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi Belgesini ve TS ISO/IEC 27001/2013 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesini, Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş’a takdim etti.

ISO Yönetim Sistemleri Belgeleri takdiminin ardından, 2020 yılı Akademik Birim Öz Değerlendirme çalışmaları kapsamında yapılan derecelendirme sonucunda fakültelerimiz arasında ilk sırada yer alan Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Şebnem Ruhsar Temir Gökçeli’ye, Meslek Yüksekokulları arasında ilk sırada yer alan Karahallı Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ayşenur Tarakçıoğlu Altınay’a teşekkür belgeleri YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas tarafından verildi.

Akademik Birim Öz Değerlendirme belgelerinin verilmesinin ardından bu sene ilki yapılan “İdari Personel Başarı Değerlendirmesinde” başarılı olan 14 idari personellerimize başarı belgeleri verildi.

Tören Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş’ın YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas ile BBS Genel Müdürü Yusuf Yılmaz’a teşekkür plaketi vermesi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.