HABERLER
Ana Sayfa / Haberler / 2021 ALES 1 Sınav Güvenlik Toplantısı Gerçekleşti
29 Nisan 2021, Perşembe
2021 ALES 1 Sınav Güvenlik Toplantısı Gerçekleşti

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 2 Mayıs 2021 Pazar günü gerçekleştirilecek “2021 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES/1)” öncesi Uşak Üniversitesi ÖSYM İl Sınav Merkezi Koordinatörlüğü tarafından sınav güvenliği toplantısı gerçekleştirildi.

Çevrimiçi yapılan toplantıya, Sınav Koordinasyon Kurul Başkanı Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, Vali Yardımcısı Muammer Balcı, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Kurnaz, İl Emniyet Müdürü Mesut Gezer, İl Jandarma Komutanı J. Albay Murat Kılıç, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Huriye Akyol, İl Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin, İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas ve Sınav Organizasyon Koordinatörü Prof. Dr. Sadiye Tutsak katıldı.

Rektör Prof. Dr. Savaş yaptığı açıklamada, toplantıda 2021 ALES/1 sınavının yapılacağı binalarda güvenliğin sağlanması, bu yönde alınacak tedbirler, adayların sınav binalarına ulaşımı, soruların sınav binalarına nakli, il sınav merkezinde sınav öncesi ve sonrasında alınacak önlemlerle ilgili görüş alışverişinde bulunulduğunu söyledi.

Prof. Dr. Ekrem Savaş, “Sınav 2 Mayıs 2021 Pazar günü gerçekleştirilecek. Sınav 6 binada yapılacak ve yaklaşık 900 aday sınava katılacak. ÖSYM İl Sınav Merkezi Koordinatörlüğü olarak tüm tedbirlerimizi aldık. Sınava girecek adaylara başarılar diliyorum.” dedi.

Sınavına girecek adayların, Sınav Giriş Belgeleri, Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı (Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya geçici kimlik belgesi veya süresi geçerli pasaport gibi) sınav kılavuzunda belirtilen geçerli kimlik kartlarını yanlarında bulundurmaları gerektiğini hatırlatan Prof. Dr. Ekrem Savaş, “Nüfus cüzdanlarını/Kimlik kartlarını kaybedenler veya yeniden çıkarmak isteyen adaylar için, 2 Mayıs Pazar günü 07.00 ile 10.00 saatleri arasında, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü açık olacaktır. Ayrıca sınav günü sınav binasına alınacak son saat 10.00’dır. Bu saatten sonra sınav binasına adaylar kesinlikle alınmayacak ve sınav 10.15’te başlayacaktır." şeklinde konuştu.

Sınav Güvenliği toplantısının ardından Sınav Organizasyon Koordinatörü Prof. Dr. Sadiye Tutsak tarafından, 2021 ALES/1 sınavı öncesi online “Görevli Eğitimi” verildi. Bina Sınav Sorumluları ve Bine Sınav Sorumlusu Yardımcılarına yönelik gerçekleştirilen eğitimde sınav günü ve sonrasında alınacak tedbirler ve Covid-19 nedeniyle alınacak önlemler ile ilgili bilgi verildi.