HABERLER
Ana Sayfa / Haberler / Uşak Üniversitesinden Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy Anısına Öğretim Elemanları Sergisi
8 Mart 2021, Pazartesi
Uşak Üniversitesinden Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy Anısına Öğretim Elemanları Sergisi

Uşak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından düzenlenen “Mehmet Akif Ersoy Anısına Öğretim Elemanları Sanal Sergisi”, 8 Mart tarihinde Uşak Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezinde sanatseverlerle buluştu.

Rektör Savaş: “Mehmet Akif Ersoy Milletimizin Sesidir”

Serginin açılışı konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, “İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle ve minnetle anıyorum. Böylesi anlamlı bir sergiyi gerçekleştirdiklerinden dolayı Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şebnem Ruhsar Temir Gökçeli başta olmak üzere tüm öğretim elemanlarına teşekkür ediyorum.” dedi.

Mehmet Akif’in hayatından kısaca bahseden Prof. Dr. Savaş, “Mehmet Akif Ersoy, milletimizin sesi olmuş önemli şahsiyetlerinden birisidir.  Her Türk gencinin onu anlaması ve onun değerlerini bilmesi gerekmektedir. Kurtuluş Savaşı’nda milletimizi harekete geçirmek için Anadolu’nun birçok bölgesinde vaazlar vermiş, gözyaşlarıyla yazdığı Çanakkale Şiiri ile bir milletin zaferini resmetmiştir. Her gece yatmadan önce Kur’an’dan bir cüz okuyan Mehmet Akif Ersoy, bir sözünde: “İnmemiştir hele Kur’an, bunu hakkıyla bilin! Ne mezarlıkta okunmak, ne de fal bakmak için.” Mehmet Akif Kur’an’ı doğru anlamak ve doğru yaşamak için gayretleri olan bir şahsiyettir. Haksızlığa tahammülü olmayan ve haksızlık karşısında susmayan bir kişiliktir. Bunu;

‘Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum?

Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boyunum!

Kanayan bir yara gördüm mü yanar ta ciğerim,

Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim!’ şeklinde ifade etmektedir. Kendisini bir kez daha rahmetle anıyorum. Cenabı Hak, bize onun idealleri yolunda gitmeyi nasip etsin.” şeklinde konuştu.

Güzel sanatlar alanlarından 29 öğretim elemanının katılımıyla, İstiklal Marşımızın kabulünün 100. yılı etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen “Mehmet Akif Ersoy Anısına Öğretim Elemanları Sanal Sergisi”, 08-14 Mart 2021 tarihleri arasında https://onlinesergi.usak.edu.tr/ adresinden sanal olarak da ziyaret edilebilecek.