HABERLER
Ana Sayfa / Haberler / Rektör Savaş 2020 YKS Sınavı İçin Uyarılarda Bulundu
24 Haziran 2020, Çarşamba
Rektör Savaş 2020 YKS Sınavı İçin Uyarılarda Bulundu

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından, 27 - 28 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) öncesi, Uşak Üniversitesi ÖSYM İl Sınav Merkezi Koordinatörü Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş’ın başkanlığında sınavla ilgili yapılan çalışmalar ve alınan tedbirlerle ilgili toplantı yapıldı.

Toplantıda Sınav Organizasyon Koordinatörü Prof. Dr. Sadiye Tutsak tarafından 2020 YKS sınavında görev yapacak Bina Sınav Sorumluları ve Bina Sınav Sorumlusu Yardımcılarına yönelik eğitim gerçekleştirildi.

Rektör Savaş, “Uşak’ta 2020 YKS sınavına 78 binada 3 oturumun toplamında yaklaşık 19 bin 100 aday girecek.”

Sınav öncesi, sınav günü ve sonrasında alınacak tedbirler hakkında bilgi veren Rektör Savaş, 2020 YKS sınavlarının yapılacağı binalarda güvenliğin sağlanması, bu yönde alınacak tedbirler, adayların sınav binalarına ulaşımı, soruların sınav binalarına nakli, il sınav merkezinde sınav öncesi ve sonrasında alınacak önlemlerle ilgili toplantı ve çalışmaların yapıldığını aktararak “Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) olmak üzere üç bölümde yapılacak olan YKS, 27 Haziran Cumartesi ve 28 Haziran Pazar günleri gerçekleştirilecek. Uşak’ta 2020 YKS sınavına 78 binada 3 oturumun toplamında yaklaşık 19 bin 100 aday girecek. Bu sene yapılan sınavlarımızda Kovid-19 salgını nedeniyle önlemlerimizi de arttırdık. Okullarımızda YKS sınavı tarihlerinden önce dezenfekte işlemleri yapılacak ve sınav günü adaylarımız gelmeden tekrarlanacaktır.”dedi

Rektör Ekrem Savaş, “Sınav güvenliği ve hijyenle ilgili gerekli tedbirlerimizi aldık.”

Sınav günü sosyal mesafe kurallarına uyulması için Bina Sınav Sorumlularının ve Bina Yöneticilerinin gerekli tedbirleri almaları konusunda bilgilendirildiğini söyleyen Prof. Dr. Savaş “ÖSYM tarafından sınav günlerinde bina girişinde adaylarımıza ve görevlilerimize dezenfektan, maske ve dezenfektan mendil temin edilecek. İsteyen adaylar ve görevliler kendileri de dezenfektan, maske, siperlik ve eldiven getirebilecekler. Sınav günü binalarımızın girişlerinde yığılmalara sebebiyet vermemek adına ailelerimiz binalarımızın bahçelerine alınmayacak. Emniyet görevlileri adayların ve sınav görevlilerinin üst aramalarını sosyal mesafe gözeterek el detektörüyle, gerektiğinde ise elle arama yapacaktır. Bina girişlerinde görev yapan emniyet görevlilerimiz çift maske kullanacaklardır. Kovid-19 vakası veya gözetimi altında olan adaylarımız önceden başvuru yaparak, yedek sınav binasında gerekli tedbirler alınarak sınava girebilecekler. Karantina bölgesinde olan aday varsa ise bu adaylar da İl Sağlık Müdürlüğü tarafından sınava getirilecektir. Sınav güvenliği ve hijyenle ilgili gerekli tedbirlerimizi aldık. ÖSYM Uşak İl Sınav Merkezi Koordinatörlüğü olarak tüm tedbirlerimizi aldık, yapılacak sınavlara hazırız. 2020 YKS sınavına girecek tüm adaylarımıza başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu.

Adaylar Dikkatli Olmalı

YKS sınavına girecek adayların, Sınav Giriş Belgeleri, Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı (Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya geçici kimlik belgesi veya süresi geçerli pasaport gibi) sınav kılavuzunda belirtilen geçerli kimlik kartlarını yanlarında bulundurmaları ve ayrıca sınava getirilmesi yasak olan araç-gereçleri yanlarına almamaları konusunda adaylara uyarılarda bulunan Rektör Savaş, “Nüfus cüzdanlarını/Kimlik kartlarını kaybedenler veya yeniden çıkarmak isteyen adaylar için, 27 Haziran Cumartesi günü 07.00 ile 17.00 saatleri arasında ve 28 Haziran Pazar günü 07.00 ile 15.30 saatleri arasında, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü açık olacaktır. Adayların sınav günleri sabah oturumları için sınav binasına alınacağı son saat 10.00, öğleden sonraki oturum için saat 15:30’dur. Bu saatlerden sonra sınav binasına adaylar kesinlikle alınmayacaktır. Adayların sıkıntı yaşamamaları için bu hususları dikkate alarak hareket etmeleri önemlidir."şeklinde açıklama yaptı.

Sınav Gününde Vatandaşlara Gürültü Kirliği Uyarısı

Rektör Savaş ayrıca, Cuma akşamından itibaren sınav saatleri içinde gürültü kirliliğinin olmaması konusu ve adayların sağlıklı bir ortamda sınavlarını gerçekleştirmeleri ile ilgili, Uşak Valiliği başta olmak üzere Uşak Belediyesi, İl Emniyet Müdürlüğü ve ilgili kurumların gerekli tedbirleri aldıklarını ve Uşak halkından da gerekli hassasiyeti göstermeleri konusunda duyarlı olmalarını rica ederek sınava girecek adaylara başarılar diledi.