KURUMDIŞI DUYURULAR
Ana Sayfa / Duyurular / Yayıncılık Yaz Okulu
2 Ağustos 2022, Salı
Yayıncılık Yaz Okulu

 

"Yayıncılık Yaz Okulu" 22-28 Ağustos 2022 tarihlerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi tarafından Sosyal İnovasyon Ajansı yürütücülüğünde Konya'da düzenleniyor. Öte yandan, Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu (YAYFED), Türkiye Yayıncılar Birliği, Basın Yayın Birliği, Yayıncılar Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği (YAYBİR) de yaz okuluna destek veriyor.

Konya ve çevresi başta olmak üzere ülkemizin dört bir yanından mesleki hayatlarına yayıncılık sektöründe devam etmek isteyen gençlerin katılacağı bu yaz okuluyla, yayıncılık alanının ve bu alandaki mesleklerin gençlerimizin kariyer planlamalarının bir parçası hâline getirilmesi amaçlanmaktadır.

Hâlihazırda dünyanın en büyük yayıncılık pazarlarından biri olan Türkiye yayıncılık sektörü,  on binlerce vatandaşımıza istihdam sağlamaktadır. Yayıncılık yaz okulu ile bir yandan yayıncılık sektörü ve sektörle ilgili temel kavram ve işleyişin gençlerimizin zihninde yer edinmesi bir yandan da yaratıcı endüstrilerin en önemli dallarından biri olan yayıncılık alanına yeni ve nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesine katkıda bulunulması hedeflenmektedir. Bu yaz okulunda, başvuru sonucunda seçilecek 24 gencimize, yerli ve yabancı alan uzmanları tarafından yayıncılık sektörüne ilişkin temel kavramlar ve süreçlere ilişkin eğitimler verilecektir.

 

7 gün sürecek yaz okulu kapsamında şu ana başlıklarda dersler verilecektir:

 

- Yayıncılıkta Temel Kavramlar

- Yayıncılık Sektörüne İlişkin Yasal Düzenlemeler, Uygulamalar ve Süreçler

- Editörlük ve Editoryal Süreç

- Dağıtım, Pazarlama ve Satış

- Yurtdışı Tanıtım, Telif Ticareti, Destekler ve Teşvikler

- Üniversite Yayıncılığı

 

Başvuru şartları şu şekildedir:

- 35 yaşını geçmemiş olmak,

- Herhangi bir lisans programında son sınıf öğrencisi olmak veya mezun olmuş olmak ya da yayıncılık alanında faaliyet gösteren bir kurum ya da kuruluşta 3 yıldan daha az bir süredir görev yapıyor olmak.

 


NOT:
 Katılımcıların ulaşım, konaklama ve iaşeleri Yayıncılık Yaz Okulu organizasyonu tarafından karşılanacaktır.

https://www.sosyalinovasyonajansi.com/index.html linkinden başvuru yapılabilir.