KURUMDIŞI DUYURULAR
Ana Sayfa / Duyurular / L’ORÉAL-UNESCO Ulusal Genç Bilim Kadınlarına Destek Bursları 2020 İlanı
6 Şubat 2020, Perşembe
L’ORÉAL-UNESCO Ulusal Genç Bilim Kadınlarına Destek Bursları 2020 İlanı

UNESCO’nun Doğa Bilimleri Sektöründeki iyi uygulama örneklerinden biri UNESCO ve L’ORÉAL Vakfı arasındaki iş birliğiyle oluşturulan ve genç bilim kadınlarını destekleyerek, UNESCO’nun küresel önceliklerinden toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda da katkı sağlayan burs programıdır. UNESCO ve L’ORÉAL ortaklığında uluslararası “For Women In Science” programının bir uzantısı olan “Genç Bilim Kadınlarına Destek Bursları” ulusal programı, 2003 yılından itibaren Türkiye’de başarıyla yürütülmektedir. Millî Komisyonumuz ve L’ORÉAL Türkiye iş birliğiyle ülkemizdeki bilim kadınlarının bilimsel çalışmalara teşvik edilmesi maksadıyla 2020 yılında da burs verilecektir.

 

         Burs kapsamında Yaşam ve Çevre Bilimleri (Biyoloji, Moleküler Biyoloji, Genetik ve Moleküler Genetik, Biyokimya, Biyofizik, Biyoteknoloji, Ekoloji, Farmakoloji, Fizyoloji, Sağlık Enformatiği dâhil Biyoinformatik, Nörobiyoloji, Biyoloji’de Biyomedikal ve Yapay Zekâ araştırmaları) ve Fiziki Bilimler (Temel Bilimler (yaşam bilimleri hariç)  ve Mühendislik, Taneli Malzemeler, Polimerler, Camlar ve Seramikler, Kompozitler, Biyomalzemeler, Nanomalzemeler, Özel Tasarlanmış Yüzeyler, Fotonik Kristaller, Yoğun Madde Fiziği ve İstatistiksel Fizik) alanlarında araştırma yapmakta olan, burs başvurularına ilişkin ilan yılının 31 Aralık günü (2019) itibariyle 40 yaşından gün almamış olan üçer genç kadın araştırmacı bu program çerçevesinde 75.000 Türk Lirası değerinde birer yıllık burs ile desteklenecektir.

 

         Son başvuru tarihi 15 Mart 2020 olan L’ORÉAL-UNESCO Ulusal Genç Bilim Kadınlarına Destek Bursları başvuruları www.forwomeninscience.com adresinden online yapılmakta olup, başvuru koşulları hakkında detaylı bilgi ilgili linkte (https://www.forwomeninscience.com/en/fellowships/563719034) sunulmaktadır. Burs hakkında bilgiye Millî Komisyonumuz web sitesinden de (http://www.unesco.org.tr) erişilmesi mümkündür.