KURUMİÇİ DUYURULAR
Ana Sayfa / Duyurular / [ARBİS]“Cumhuriyetimizin 100. Yılında Kutuplarda Bilim” Temalı Resim Yarışması Başvuruları Başladı!
3 Ekim 2023, Salı
[ARBİS]“Cumhuriyetimizin 100. Yılında Kutuplarda Bilim” Temalı Resim Yarışması Başvuruları Başladı!

 

Logo

Değerli Araştırmacımız,

Ülkemiz, Antarktika Kıtası’na 2017 yılından beri düzenli olarak Ulusal Antarktika Bilim Seferleri düzenlemektedir. TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü’nün hedeflerinden biri olarak kutuplar hakkındaki farkındalığın artırılması doğrultusunda, Antarktika Günü’nde ödül töreni yapılması planlanan, ülke çapında “Cumhuriyetimizin 100. yılında Kutuplarda Bilim” temalı Resim Yarışması düzenlenmektedir.

Ülkemize kilometrelerce uzak, dünyanın en soğuk en zorlu koşullarına sahip, insan yaşamına elverişli olmayan ve gezegenimizin tatlı sularının yarısından fazlasını barındırarak devasa buzullara ev sahipliği yapan Antarktika Kıtası güney kutbumuzda yer alırken; dünyamızın tam tersine baktığımızda yani kuzey kutbunda dünyanın en soğuk okyanusunun yer aldığı, yerli halkların yaşadığı ve günümüzde iklim değişikliğinden en çok etkilenen alanların başında gelen Arktik Bölgesi’ni görmüş oluruz. Yarışma ile gençlerimizin her iki kutup bölgesi hakkındaki düşüncelerini görsel sanatları, ilhamı ve merak duygularını kullanarak resmetmeleri ve bu eserleri ile kutup bilimleri alanında ülkemizde geniş çapta farkındalık oluşturulması amaçlanmaktadır. Böylece ülkemizden, dünya üzerinde en uzak noktalara giderek bilimsel araştırmalar yapan bilim insanlarımızın çalışmalarını ve oradaki doğa, çevre, hayvan yaşamlarını hayal ederek genç yaşında sanat ile bilimi buluşturan eserler ortaya çıkartan ve ileride bilimsel merakının peşinden giden bir neslin oluşturulması hedeflenmektedir.

Yarışmada derece alan resimlerin sahiplerine sürpriz hediyeler verilecektir.

Başvurular, https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/kutupresimyarismasi sistemi üzerinden yapılacaktır.

Detaylı bilgi, https://kare.mam.tubitak.gov.tr/tr/announcements/cumhuriyetimizin-100-yilinda-kutuplarda-bilim-temali-resim-yarismasi sayfasında mevcuttur.

Başvuru için son tarih: 20 Ekim 2023

Saygılarımızla

TÜBİTAK - Marmara Araştırma Merkezi

Kutup Araştırmaları Enstitüsü & Bilim ve Toplum Başkanlığı