KURUMİÇİ DUYURULAR
Ana Sayfa / Duyurular / [ARBİS]TÜBİTAK Deprem Araştırmaları Sanal Konferansı
28 Mart 2023, Salı
[ARBİS]TÜBİTAK Deprem Araştırmaları Sanal Konferansı

Logo

Değerli Araştırmacımız,

Tarihimizin en ağır can kayıplarından ve yıkımlarından biri olan - karada son yüzyılın dünyada en büyük felaketi – olan Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremleri sonrası ülke olarak tüm kurum/kuruluşları depremin yıkıcı etkilerinin üstesinden gelmeye yönelik tüm olanaklarını seferber etmektedir. TÜBİTAK olarak Türkiye'yi dünyanın afetlere karşı en hazırlıklı ve afetler sonrasında en hızlı ve etkili tepki verebilen ülkesi haline getirmek amacıyla bilim ve teknoloji ile kalıcı çözümler geliştirmeye yönelik çalışmalarımızı var gücümüzle sürdürüyoruz.

Bu bağlamda, TÜBİTAK tarafından 15.02.2021 tarihinde açılan 1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı altında açılan “Deprem Araştırmaları Çağrısı” kapsamında desteklenen 79 proje ile 06.02.2023 tarihinde açılan 1002-C Doğal Afetler Odaklı Saha Çalışması Acil Destek Programı kapsamında şu ana kadar desteklenen 124 projedeki gelinen aşamanın değerlendirilmesi, geleceğe yönelik çalışmaların planlanması ve projeler arasındaki etkileşimin artırılması amacıyla istişare ortamı oluşturmak istiyoruz.

Ülkemizin büyük bölümünün deprem kuşağında olması sebebiyle depremle mücadeleye yönelik bilimsel ve teknolojik çözümlere ilişkin özellikle toplumun farkındalığının ve sorumluluğunun artırılması için de söz konusu istişarenin çevrim içi ortamda "TÜBİTAK Deprem Araştırmaları Sanal Konferansı" olarak gerçekleştirilmesi planlanmıştır. Bu sayede projeler kapsamındaki araştırma sonuçlarının ve ortaya konan çözümlerin kamuoyu ile paylaşılması sağlanmış olacaktır.

Sanal Konferans 30 Mart 2023 Perşembe günü yapılacaktır. Konferansta, TÜBİTAK Deprem Araştırmaları Çağrıları kapsamında desteklenen projelere ilişkin yürütücüler tarafından proje sunumları gerçekleşecektir.

Sanal konferansa tüm akademisyenlerimiz, öğrencilerimiz ve halkımız davetlidir.

Konferansa ilişkin duyuruları aşağıdaki linklerden takip edebilirsiniz:

YouTube

Twitter

Instagram

Facebook

LinkedIn

 

Saygılarımızla

TÜBİTAK