KURUMİÇİ DUYURULAR
Ana Sayfa / Duyurular / Öğretmenlik Uygulaması – II Dersini Alacak Son Sınıf Öğrencileri için Önemli Duyuru
28 Mart 2023, Salı
Öğretmenlik Uygulaması – II Dersini Alacak Son Sınıf Öğrencileri için Önemli Duyuru


Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından 22.02.2023 tarihinde yapılan resmi açıklamada;

"2022-2023 Eğitim ve öğretim yılı bahar dönemine mahsus olmak üzere; “Öğretmenlik Uygulaması II” dersinin ilk ve ortaöğretim kurumlarının açık olduğu dönemde yapılması gerektiği dikkate alınarak,

Yükseköğretim kurumlarımızdaki öğretmenlik programları, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı ile İlahiyat/İslami İlimler programlarının son sınıf öğrencileri talepleri halinde bu derse halihazırda bulundukları illerdeki üniversitelerde devam edebilecekleri"  bildirilmiştir.

Yükseköğretim Kurulu tarafından yapılan bu açıklama kapsamında:

1. Uşak Üniversitesi Öğrencisi olup Öğretmenlik Uygulaması II dersini Uşak’ta almak isteyen öğrencilerimiz

Bu öğrencilerimiz ders kayıtlarını Uşak Üniversitesinde yapacaklardır. Başka herhangi bir işlem yapmalarına gerek yoktur.

2. Uşak Üniversitesi Öğrencisi olup Öğretmenlik Uygulaması II dersini hali hazırda bulundukları illerdeki Yükseköğretim Kurumlarından almak isteyen öğrencilerimiz

Bu durumda olan öğrencilerimizin Öğretmenlik Uygulaması II dersini Uşak Üniversitesi Öğrenci Bilgi Sisteminden (OBS) seçmeleri gerekmektedir. Bu öğrencilerimizin ilgili dilekçelerini hazırlayıp https://formasyonbasvuru.usak.edu.tr/giden/form sistemi üzerinden yüklemeleri gerekmektedir. Dilekçe örneği için tıklayınız.

Bu durumda olan öğrenciler ayrıca Öğretmenlik Uygulaması II dersini almak istediği Üniversiteye mutlaka başvuru yapmalıdır. Aksi halde öğrencilerimiz Öğretmenlik Uygulaması II dersini Uşak Üniversitesi’nde almak zorunda kalacaklardır.  

3. Diğer illerdeki Yükseköğretim Kurumlarında öğrenci olup Öğretmenlik Uygulaması II dersini Uşak Üniversitesi’nde almak isteyen öğrencilerimiz

Bu durumda olan öğrencilerimizin ilgili dilekçelerini hazırlayıp https://formasyonbasvuru.usak.edu.tr/gelen/form sistemi üzerinden yüklemeleri gerekmektedir. Dilekçe örneği için tıklayınız.

Ayrıca öğrencilerin kendi üniversitelerini Öğretmenlik Uygulaması II dersini Uşak Üniversitesi’nde alacaklarına dair bilgilendirmeleri gerekmektedir. Bu bilgilendirme sürecinin nasıl yapılacağına yönelik öğrencilerin kendi üniversitelerindeki danışmanları ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

4- Uşak Üniversitesinde Öğretmenlik Uygulaması II dersine başvurular öğretim süreci devam eden programlara yapılacaktır. Bu programlar:

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

Fen Bilgisi Öğretmenliği

İlköğretim Matematik Öğretmenliği,

Özel Eğitim Öğretmenliği

Okul Öncesi Öğretmenliği

Sınıf Öğretmenliği

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği

Türkçe Öğretmenliği

İslami İlimler

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği

5. Öğretmenlik Uygulaması II dersinin teorik bölümü uzaktan öğretim yöntemi ile yapılacaktır. Dersin uygulama bölümü ise yüz yüze gerçekleştirilecektir.  

6. Son tarih

Başvuruların 28/02/2023 Salı günü 23:59’a kadar yapılması gerekmektedir.

7. Diğer illerdeki Yükseköğretim Kurumlarına kayıtlı öğrencilerin, Uşak Üniversitesi’ndeki uygulama danışmanı ve uygulama yapacağı okul bilgileri valilik olurundan hemen sonra öğrencilerin e-posta adreslerine gönderilecektir. 

Öğretmenlik Uygulaması II dersi 27 Şubat haftasından itibaren başlayacaktır.