KURUMİÇİ DUYURULAR
Ana Sayfa / Duyurular / Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem SAVAŞ’ın “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” Mesajı
18 Mayıs 2022, Çarşamba
Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem SAVAŞ’ın “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” Mesajı

 

Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem SAVAŞ’ın

“19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” Mesajı

19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkışıyla başlayan, ardından Amasya, Erzurum ve Sivas’tan tüm yurda yayılan, Millî Mücadeleyi başarıya taşıyan ruhu, heyecanı ve coşkuyu bugün de milletçe yaşıyoruz.

19 Mayıs, özgürlüğe ve bağımsızlığa doğru atılan ilk adımdır. 19 Mayıs necip Türk Milleti’nin hürriyetinden asla taviz vermeyeceğini ve özgür iradesine koşullar ne olursa olsun her zaman sahip çıkacağını bütün dünyaya ilan ettiği gündür. “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır” ülküsünü benimseyen kahraman milletimiz, tarihte eşi benzeri görülmemiş bir azim, cesaret, fedakârlık ve inançla, vatanımıza yönelik işgalleri bertaraf etmiştir.

Bugün bizlere düşen görev, kahraman ecdadımızdan emanet aldığımız vatan ve millet sevgisine, hürriyet aşkına sahip çıkmak ve 19 Mayıs ruhunu gelecek nesillere aktarmaktır. Semalarında ezan seslerinin duyulduğu, ufuklarında al bayrağın dalgalandığı özgür, bağımsız ve güçlü bir Türkiye’nin teminatı, Milli kültürüne bağlı, evrensel değerlerle barışık, vatan ve bayrak sevgisiyle dolu gençlerimizdir.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkemizi emanet ettiği gençlerimiz olmak üzere tüm milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, vatanımızın bölünmez bütünlüğü, aziz milletimizin bağımsızlığı, huzur ve refahı için canlarını seve seve feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

Prof. Dr. Ekrem SAVAŞ

Rektör