KURUMİÇİ DUYURULAR
Ana Sayfa / Duyurular / [ARBİS]UBYT Uygulama Usul ve Esasları Erken Erişim (Early Access) Yayınlar İçin Güncellendi
22 Eylül 2021, Çarşamba
[ARBİS]UBYT Uygulama Usul ve Esasları Erken Erişim (Early Access) Yayınlar İçin Güncellendi

Logo

Değerli Araştırmacımız,  

TÜBİTAK Yönetim Kurulu, Web of Science (WoS) Erken Erişim yayınların UBYT Uluslararası Bilimsel Yayınları Teşvik Programı kapsamına alınmasını onayladı.

Elektronik yayıncılığın gelişmesiyle birlikte çevrimiçi yayınlanmakta olan akademik dergiler, kabul kararı verilip son taslağı iletilen makaleleri cilt, sayı ve sayfa numarası atamasını beklemeden internet sitelerinde yayınlamaya başlamıştır. WoS bu tür makaleleri, belirlenen kriterlerin sağlanması durumunda (değişmez bir DOI’nin atanması, Erken Erişim yayın tarihinin olması gibi) Erken Erişim kaydıyla indeksleme uygulamasına geçmiştir. Bu kapsamda dinamik yapısı ve yenilikçi anlayışı içinde UBYT Programı, Erken Erişim olarak indekslenen yayınların UBYT’de desteklenmesi konusunu incelemiştir.

Yapılan incelemede Erken Erişim yayınların;

• Hakem tarafından gözden geçirilmiş ve yayına kabul edilmiş, yayın içeriği tamamlanmış yayınlar olduğu ancak, henüz cilt, sayfa ve basım yılının atanmadığı,
• Son sayıya atanmadan önce WoS’ta kullanıma sunulduklarında, ek olarak bir “Erken Erişim” belge/doküman türü tanımlandığı, (Document Type:Article; Early Access örneğinde olduğu gibi)  
• “Early Access: May 2021” örneğinde olduğu gibi Erken Erişim ay ve yıl bilgisiyle indekslendikleri anlaşılmıştır.

Erken Erişim yayınların UBYT Programı kapsamında desteklenmesinin mümkün olabileceği değerlendirilerek, UBYT Uygulama Usul ve Esasları Madde 8-(2) b) düzenlemesi yapılmıştır.

2021 yılı UBYT Dergi Listesi’nde yer alan dergilerden başlamak üzere;
• Erken Erişim yılı 2021 olan yayınların desteklenmesi hayata geçirilerek, online başvuru ekranından başvuru yapılması sağlanmıştır. Madde 8-(2) b) düzenlemesiyle Web of ScienceTM Core Collection veri tabanlarında Erken Erişim yayınlar için WoS ID alıp indekslendiği yılın UBYT dergi listesinde mevcutsa, listedeki teşvik tutarından başvuru yapılarak,  teşvik ödemesi alınabilecektir.
• Erken Erişim yayının tam olarak yayımlanmasından (cilt, sayı ve sayfa numaralarının atanmasından) sonra derginin, ilgili yıldaki dergi listesindeki durumu ve teşvik tutarı dikkate alınmayacak, teşvik tutarında oluşabilecek artış ve azalışlarda ek işlem yapılmayacaktır.
• Diğer başvurularda olduğu gibi Erken Erişim yayınlar için yayının Erken Erişim yılında ve takip eden yılın sonuna kadar başvuru yapılabilecek, bu sürede başvurusu yapılmayan Erken Erişim yayınlar için ödeme yapılmayacaktır. 

2021 yılında WoS’ta Erken Erişim olan yayınların UBYT başvuru süreleri 2022 yılı sonunda bitecektir. Bu sebeple 2021 yılında UBYT dergi listesine yer alıp WoS’ta Erken Erişim olan yayınların yazarlarının, dergi tarafından cilt, sayı, sayfa numarası atamalarını beklemeden başvuru süresi içinde destek başvurularını yapmaları önem arz etmektedir.

UBYT Programı Uygulama Usul ve Esasları Web sayfamızdan ilan edilmiştir. (https://cabim.ulakbim.gov.tr/ubyt/)

Saygılarımızla,

TÜBİTAK-ULAKBİM