KURUMİÇİ DUYURULAR
Ana Sayfa / Duyurular / [ARBİS]Turkish Journal of Biology - COVID-19 GÜNCELLEME 2021 Özel Sayısı
8 Eylül 2021, Çarşamba
[ARBİS]Turkish Journal of Biology - COVID-19 GÜNCELLEME 2021 Özel Sayısı

Logo

Değerli Araştırmacımız,

Çin’in Wuhan kentinde 2019 yılı aralık ayında görülen ilk yeni koronavirus (SARS-CoV-2) vakasının ardından yaklaşık 20 ay gibi bir süre geçti. Alınan tüm önlemlere karşın virüs hakkında yeterli bilginin olmayışı ve aşı yokluğu gibi nedenlerden dolayı enfekte olan insan sayısı tüm dünyada hızla arttı ve COVID-19 pandemisi son yüzyılda insanlığın yaşadığı en büyük sağlık sorunu haline geldi. Bugüne kadar dünya çapında 4,5 milyon ölüm vakası dahil olmak üzere 215 milyon onaylanmış COVID-19 vakası rapor edilmiş ve yaklaşık 5 milyar doz aşı uygulanmıştır. Bu süreç içerisinde toplumsal ve bilimsel sorumluluğunun bilincinde bir kurum ve dergi grubu olarak geçen yıl haziran ayında ilk COVID-19 özel sayımızı yayınlamıştık. Söz konusu sayımız büyük ilgi gördü ve devam eden süreçte COVID-19 pandemisinin toplum üzerindeki etkilerine ilişkin giderek daha fazla bilimsel araştırmaya ihtiyaç olduğu görüldü. Bu nedenle, aynı sorumluluk bilinci içerisinde bu yıl da dördüncü sayımızı yine bir COVID-19 özel sayısına ayırmaya karar verdik.

Bununla birlikte, COVID-19 pandemisi maalesef bilimsel çalışmaları da etkiledi ve getirilen kısıtlamalar ve tedarik zincirinde yaşanan aksaklıklar nedeni ile bilim insanları büyük sıkıntılar yaşadı ve hâlâ da yaşamakta. Buna rağmen bilim insanları mevcut kaynaklarını COVID-19 ile ilgili çalışmalar için kullandı ve böylece COVID-19 salgının tüm yönleriyle irdelendiği bir araştırma dalgası tetiklendi. Bilim insanları bu konuda toplumsal ve bilimsel katkı sunmaya devam ederek 2020 yılında PubMed veri bankasındaki tüm bilimsel çıktıların yaklaşık %4’ünü oluşturan 200 binden fazla makale yayımladı. Bu araştırmalar hastalığın tedavisine ve önlenmesine olağanüstü katkılar sağladı. Öte yandan, yapılan araştırmalar hastalık hakkındaki bilgimizi inanılmaz düzeyde artırmış olmasına karşın hâlâ cevaplanmamış birçok sorumuz var. Bu nedenle, viral genetikten epidemiyolojiye, aşıdan bilgisayar modellemeye kadar COVID-19 ile ilgili farklı alanlarda çalışan meslektaşlarımızı, çalışmalarını özel sayımızda yayımlanmaya davet ettik. Böylelikle, “COVID-19: 2021 GÜNCELLEMESİ” başlıklı bu özel sayıda COVID-19 ile ilgili farklı soruları ele alan araştırma makaleleri ve teorik makaleler sunduk. İlgili makalelere https://journals.tubitak.gov.tr/biology/issue.htm?id=7041 adresinden ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

Davetimize olumlu yanıt vererek Türk Biyoloji Dergisi COVID-19 özel sayımıza katkıda bulunan saygın bilim insanlarına, makale değerlendirme sürecini titizlikle yöneten başeditörümüze, sayıyı hazırlamak için olağanüstü çaba sarf eden dergi çalışanlarımıza, editör yardımcımıza, editörlerimize ve son olarak, kapsamlı ve hızlı akran değerlendirmeleri için hakemlerimize en içten teşekkürlerimizi sunarız. Türk Biyoloji Dergisi'nin tüm dünyayı etkileyen COVID-19 ile ilgili bu özel sayısında yayımlanan güncel ve yenilikçi makaleleri ilgiyle okuyacağınıza inanıyoruz.

Saygılarımızla,

TÜBİTAK – ULAKBİM
Türk Biyoloji Dergisi