KURUMİÇİ DUYURULAR
Ana Sayfa / Duyurular / Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem SAVAŞ’ın Çanakkale Zaferinin 103. Yıl Dönümü Mesajı
18 Mart 2018, Pazar
Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem SAVAŞ’ın Çanakkale Zaferinin 103. Yıl Dönümü Mesajı

         18 Mart, “Çanakkale Geçilmez” destanın yazıldığı ve şehit kanlarının vatan toprağı ile beraber yoğrulduğu bir tarihtir. Çanakkale’yi Çanakkale yapan ruh; cepheye gönderdiği evladına “ya şehit ol, ya gazi” diyerek, vatanın her karış toprağını evladının canından üstün tutan Türk analarıdır,

         Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi, imanın gücü yenmiş olduğu yer olma özelliği ile dünya tarihinde büyük etkileri olmuştur. Çanakkale Zaferi, Türk milletinin makus talihini değiştirmekle kalmayıp, dünya milletlerinin düşünce yapısının değişimine de büyük etki etmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale savaşlarında özellikle Anafartalar civarında askerleriyle verdiği üstün mücadele ve 276 kiloluk top mermisini sırtında taşıyan Seyit Onbaşı ve arkadaşlarının göstermiş olduğu yiğitlik, dünyada çok az milletin gösterebileceği bir kahramanlık destanıdır.

         Nusret Mayın Gemisinin bir gecede boğaz sularına döşediği mayınlara çarpan dönemin en kuvvetli donanmasına bağlı gemiler, Türk topçusunun isabetli atışları karşısında daha fazla dayanamayıp boğazın derin sularına gömülmüşlerdir. Kahraman Türk milleti Çanakkale’nin geçilemeyeceğini altın harflerle dünya tarihine yazdırmış olup denizde kazanılan bir zaferle, karada devam eden savaşları da kazanmıştır.

         Çanakkale’ de kanlarını döküp canlarını vererek, üzerinde yaşadığımız şüheda kanıyla yoğrulmuş bu kutsal vatan topraklarını bizlere armağan eden milletimizin varlığının, birliğinin ve beraberliğinin ölümsüz sembolleri olan aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, şükranlarımı sunuyorum.

 

Prof. Dr. Ekrem SAVAŞ
Rektör