KURUMİÇİ DUYURULAR
Ana Sayfa / Duyurular / 2017 - 2018 Öğretim Yılı DGS Ek Yerleştirme Kayıt İşlemleri
7 Kasım 2017, Salı
2017 - 2018 Öğretim Yılı DGS Ek Yerleştirme Kayıt İşlemleri

Değerli Öğrencimiz;

 

Üniversitemizi tercih etmenizden dolayı sizleri kutlar, geleceğinizin en önemli basamağı olan üniversite yaşamınızda başarılar dileriz. 2017-2018 eğitim öğretim yılında DGS Ek Yerleştirme sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 07-13 Kasım 2017 tarihleri arasında DGS EK YERLEŞTİRME BELGENİZDE belirtilen adreslerde yapılacaktır.  

 

Üniversitemize kayıt yaptıracak olan  II.öğretim öğrencilerimiz, mağdur olmaması için üniversitemize gelmeden önce Türkiye genelindeki tüm Vakıfbank şubelerinden, Vakıfbank ATM’lerinden veya Vakıfbank İnternet Bankacılığı üzerinden  öğrenim ücretlerini yatırdıktan sonra, kesin kayıt işlemleri için Kayıt Yaptıracağınız Biriminize başvurunuz. Kayıt için gelmeden önce öğrenim ücretlerini yatırmanız işlemlerinizin daha hızlı yapılmasını sağlayacaktır.

ÖNEMLİ NOT: Başka banka ve şubelerden EFT veya havale kabul edilmemektedir.

 

KAYITLA İLGİLİ ÖNEMLİ NOTLAR

1.) Ön kayıt formunu doldurmadığınız takdirde kaydınız yapılmayacaktır. Ön Kayıt Formunun, kesin kayıt öncesinde doldurulması gerekmektedir.

İnternette ortaya çıkacak problemleri ve yoğunluğu önlemek için son günü beklemeden “ÖN KAYIT İŞLEMLERİNİ” gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Ön Kayıt için; T.C. Kimlik Numaranız, Baba Adınız ve Doğum Tarihinizi yazıp GİRİŞ butonuna basınız. Gelen ekranda öğrenci numaranız ve ÖSYM’den aldığımız bilgiler mevcut olup, bu bilgiler içerisinde eksik veya yanlış bilgi olması durumunda düzeltmeleri yapınız. ÖSYM’de mevcut olmayan diğer kişisel bilgileriniz boş olarak gelecektir, bu alanları doldurunuz.

Ayrıca kayıt bürolarındaki yığılmaları önlemek açısından son günleri beklemeden DGS Yerleştirme belgenizde belirtilen tarihte kayıt merkezine gelerek kayıt evraklarınızı teslim edip, kesin kaydınızı yaptırınız.

Öğrenim ücreti ödemeleri öğrenci numarası ile yapılacağından Ön Kayıt Formunda belirtilen öğrenci numaranızı banka şubesine vermeniz gerekecektir. N.Ö. öğrencileri katkı payı ödemeyeceklerdir.

 

ÖN KAYIT FORMU İÇİN TIKLAYINIZ

 

2.) Adayların; kayıt için bizzat başvurmaları gerekmektedir. Postayla kayıt yapılmaz.

3.) Belgeler eksik ise kayıt yapılmaz.  

4.) 2017 DGS Ek Yerleştirme sonucuna göre bir Yükseköğretim Programına yerleştirilerek kayıt hakkı kazanan ancak Yükseköğretim Kurumlarından (Önlisans) mezun olamayarak staj, bütünleme veya tek ders sınavına girecek öğrencilerin belirtilen tarihlerde kayıtları yapılmayacak olup; bu öğrenciler kayıtlı oldukları önlisans programından mezun olduktan sonra, bu durumlarını belgelemeleri kaydıyla Bahar YY başlangıcına kadar kayıtlarını yaptırabileceklerdir.

5.) Kayıt için istenilen belgelerin onaysız sureti veya fotokopisi kabul edilmez. Ancak aslının getirilmesi suretiyle onaylı örneği kabul edilir.

6.) Belirtilen tarihler arasında kayıt yaptırmayan adaylar herhangi bir hak iddia edemezler.

7.) Gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kayıt yaptıran adaylar hakkında gerekli yasal işlemler yapılır.

8.) Yükseköğretim programlarında aynı anda iki Önlisans veya iki Lisans programına kayıt yaptırılamayacağından durumları bu açıklamaya uyan adayların halen kayıtlı oldukları Yükseköğretim kurumundan ilişiklerini kesmedikleri takdire kayıtları yapılmaz.

9.) DGS ile Üniversitemize yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, Üniversitemiz tarafından https://yoksis.yok.gov.tr/ internet adresinden sorgulanacaktır.  Ancak 1995 ve daha önceki yıllarda doğmuş erkek adayların; kayıt işlemlerinde olumsuz bir durumla karşılaşmamaları için askerlik durum bilgilerini, askerlik şubelerinden kontrol ettirmeleri önemle duyurulur. Askerlik durumlarıyla ilgili gerçeğe aykırı beyanda bulunanlar hakkında gerekli yasal işlemler yapılır ve kayıtları silinir.

10.) Aynı anda iki Önlisans veya iki lisans programına kayıt yaptırılamayacağına ve eğitime devam edilemeyeceğine ilişkin 19.12.2013 tarihli Yükseköğretim Genel Kurulu kararı uyarınca, durumları bu açıklamaya uyan öğrencilerin halen kayıtlı oldukları yükseköğretim kurumundan ilişiklerini kesmedikleri takdirde yerleştirildikleri yükseköğretim programına kayıt yaptıramazlar. Söz konusu kararlar öğrencilerin DGS tercih ve yerleştirilmelerinde herhangi bir programa yerleştirilmesine engel değildir. Durumları aşağıdaki bentlerden birine uyan adaylar için uygulanmak üzere;

a.) 1111 sayılı Askerlik Kanunu hükümlerine ve bu konuda Millî Savunma Bakanlığınca yayınlanan prensip emirlerine göre askerlik hizmetlerini erteletme hakkını kaybedenler,

b.) İki veya üç yıllık bir yükseköğretim programını bitirmiş olup dört yıldan daha az süreli bir başka yükseköğretim programına girmek isteyenlerden askerliğini yapmamış olanlar ( iki veya üç yıl süreli bir yükseköğretim programından mezun olup askerliğini yapmamış olan adaylar, dört yıl veya daha fazla süreli bir yükseköğretim programına girmek için 2017 DGS’ye başvurabilirler.),

c.) Dört yıl veya daha fazla süreli bir yükseköğretim programını bitirmiş olanlardan askerliğini yapmamış olan adaylar 2017 DGS sonucunda herhangi bir yükseköğretim programına yerleşmeleri durumunda bu adayların kayıtları yapılacaktır. Ancak bu durumdaki adayların askerlikleri tecil edilmiş ise askerlik tecil sürelerinin bitimine kadar kayıt hakkı kazandıkları programda eğitimi devam edebilecek, tecil sürelerinin sona ermesi halinde askerlik erteleme haklarını kaybettiklerinden bu durumdaki adayların kayıtları dondurularak, askerlik hizmetlerini yaptıktan sonra eğitime devam edebileceklerdir.

11.) Öğrenci kimlik kartınız daha sonra tarafınıza teslim edilecektir.

12.) Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi ve yurt hizmeti konusunda da bilgi için Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvurmaları gerekmektedir.

KESİN KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

1.) Adayın mezun olduğu Yükseköğretim kurumundan aldığı Önlisans diplomasının fotokopisi (aslının ibrazı zorunludur.) ya da yeni tarihli geçici mezuniyet belgesi.* Ayrıca muafiyet işlemleri için; mezun oldukları önlisans programından almış oldukları onaylı transkript belgesi ve onaylı ders içeriklerinin de getirilmesi zorunludur.

(*2017 DGS Ek Yerleştirme sonucuna göre bir Yükseköğretim Programına yerleştirilerek kayıt hakkı kazanan ancak Yükseköğretim Kurumlarından (Önlisans) mezun olamayarak staj, bütünleme veya tek ders sınavına girecek öğrencilerin belirtilen tarihlerde kayıtları yapılmayacak olup; bu öğrenciler kayıtlı oldukları önlisans programından mezun olduktan sonra, bu durumlarını belgelemeleri kaydıyla Bahar YY başlangıcına kadar kayıtlarını yaptırabileceklerdir.) 

2.) DGS yerleştirme belgesinin internet çıktısı. 

3.) Nüfus cüzdanı fotokopisi (Aslının ibrazı zorunludur.) 

4.) 6 adet 4.5 x 6 cm. boyutunda fotoğraf: Fotoğraflar son 6 ay içinde, önden, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş olmalıdır.

5.) Öğrenim ücretini yatırdığına dair makbuzunu kayıt için geldiğinizde teslim edeceğinizden lütfen kaybetmeyiniz, şayet kaybederseniz en yakın Vakıfbank şubesinden dekontlarınızı alınız. (N.Ö. öğrencilerinden banka dekontu istenilmemektedir.)

6.) Ön Kayıt Formu

7.) DGS ile Üniversitemize yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, Üniversitemiz tarafından https://yoksis.yok.gov.tr/ internet adresinden sorgulanacaktır.  Ancak 1995 ve daha önceki yıllarda doğmuş erkek adayların; kayıt işlemlerinde olumsuz bir durumla karşılaşmamaları için askerlik durum bilgilerini, askerlik şubelerinden kontrol ettirmeleri önemle duyurulur.

KATKI PAYI VE ÖĞRENİM ÜCRETLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.

KAYIT YERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.