KURUMİÇİ DUYURULAR
Ana Sayfa / Duyurular / Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem SAVAŞ’ın 21 Mart Nevruz Bayramı Mesajı
20 March 2021, Saturday
Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem SAVAŞ’ın 21 Mart Nevruz Bayramı Mesajı

Nevruz, baharın ve yeniden doğuşun müjdecisidir. Nevruz kış mevsiminin sona erdiği, tabiatın yeniden canlandığı, çiçeklerin açtığı, bitkilerin yeşillendiği, toprağın nimetlerini yeniden sunmaya başladığı gündür. Nevruz Bayramını kutladığımız 21 Mart’ta gece ile gündüz eşitlenmekte, bu tarihten itibaren ise gündüzler uzamaya başlamaktadır. Bu yüzden Nevruz, aydınlığın karanlık karşısındaki zaferini de temsil eder.

Nevruz Bayramı, medeniyetimizin ortak mirası olarak asırlardır Orta Asya’dan Balkanlara uzanan geniş bir coğrafyada coşkuyla kutlanmaktadır. Bu bakımdan Nevruz, sahip olduğumuz ortak medeniyet değerlerimizin hatırlanmasına da bir vesile olmaktadır.

Nevruz Bayramı, milletimizi dört bir yandan kuşatan tehditlerin farkına varmamız için de önemli bir fırsattır. Fitne tohumuekmeye çalışan şer odaklarına karşı verilecek en güzel cevap, bir olmak, birlik olmak, kardeşçe bir duruş sergilemektir. Çünkü Nevruz hoşgörünün, sevginin ve kardeşçe yaşama arzusunun coştuğu gündür.

Milletimizin birlik ve beraberliğinin artması için önemli bir vesile olması arzusuyla Nevruz Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.

Prof. Dr. Ekrem SAVAŞ

Rektör