KURUMİÇİ DUYURULAR
Ana Sayfa / Duyurular / ARDEB 1001 Programı Kapsamında 2021 Yılı 1. Döneminde Yapılacak Başvurularda Dikkate Alınması Gereken Hususlar
11 Mart 2021, Perşembe
ARDEB 1001 Programı Kapsamında 2021 Yılı 1. Döneminde Yapılacak Başvurularda Dikkate Alınması Gereken Hususlar

Değerli Araştırmacımız,

Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) tarafından yürütülmekte olan "1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı’nın 2021 yılı 1. dönem başvuruları ile 1001 programı kapsamında açılan “Deprem Araştırmaları” özel çağrısına yapılacak başvurular 15 Şubat 2021 tarihinden itibaren, Proje Başvuru Sistemi (PBS) üzerinden alınmaya başlanmıştır.

2021 yılı 1. döneminde yapılacak proje başvurularında dikkate alınması gereken, daha önce ayrı ayrı duyuruları yapılmış olan tüm yeniliklerimizin toplu olarak hatırlatılmasında yarar görülmüştür.

• Avrupa Birliği’nin 2050’ye kadar net sera gazı emisyonlarının sıfırlanması ve ekonomik büyümenin kaynak kullanımına bağlılığının sona ermesi gibi temel hedefleri içeren yeni büyüme stratejisi olan "Yeşil Mutabakat" çerçevesinde, ARDEB 1001 programı 2021 yılı 1. döneminde sunulacak projelerden "Yeşil Mutabakata Uyum Kapsamındaki Öncelikli Ar-Ge ve Yenilik Konuları" ile doğrudan ilişkili olanlara ek puan imkanı sağlanacaktır.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

• 1001 programına sunulacak tüm proje önerileri için başvuru sistemine isteğe bağlı video yüklenebilmesi imkânı tanınmıştır. Projelerini tanıtmak isteyen proje yürütücülerimiz; Proje Başvuru Sistemi (PBS) üzerinden başvurularını yaparken, Ek Dosyalar bölümünde yer alan ilgili alana hazırladıkları videoyu (Proje Önerisi Videosu) yükleyebileceklerdir. Video süresinin 5 dakikayı, boyutunun ise 100 MB’ı geçmemesi gerekmektedir.

• TÜBİTAK Açık Bilim Politikası doğrultusunda; 2021 yılı 1. dönemi itibariyle yapılacak proje başvurularında, diğer başvuru belgeleri ile birlikte “Veri Yönetim Planı”nın Proje Başvuru Sistemi’ne yüklenmesi beklenmektedir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

• TÜBİTAK 2020 yılı öncelikli Ar-Ge ve yenilik konuları kapsamında, TÜBİTAK ve Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) işbirliği ile tarım ve gıda alanında belirlenen öncelikli alanlarda sunulacak 1001 projelerine ek  puan imkanı sağlanacaktır.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

• 1001 programı kapsamında açılan “Deprem Araştırmaları” özel çağrısına, PBS’de söz konusu çağrı için oluşturulmuş olan “1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı-Özel Çağrılar” başlıklı alan üzerinden başvuru yapılması gerekmektedir. “Deprem Araştırmaları Çağrısı” kapsamında, proje yürütücülerinin işbirliği halinde sunacakları araştırma projelerinin eşgüdümlü olarak yürütülmesini teşvik etmek amacıyla ek puan imkânı sağlanacaktır. Eşgüdümlü başvuru yapılması durumunda, "Eşgüdüm Planlama Formu"nun hazırlanması ve formun PBS üzerinden Ek Dosyalar bölümünde yer alan ilgili alana yüklenmesi gerekmektedir. Eşgüdüm yapılacak her proje için bu formun doldurulması beklenmektedir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Proje Başvuru Sistemi (PBS)’ne yüklenmesi gereken formların güncel olması, PBS üzerinden başvuru adımlarının tamamlanmasından sonra “Başvuruyu Onayla” butonuna mutlaka basılması, e-imza sürecinin başlatılması ve e-imza sürecinin tamamlanması için son tarihin 1001 programı için 26 Mart 2021, 1001 programı kapsamında açılan “Deprem Araştırmaları” özel çağrısı için ise 16 Nisan 2021 olduğu hususlarını hatırlatır, iyi çalışmalar dileriz.

Saygılarımızla

TÜBİTAK - Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB)