KURUMİÇİ DUYURULAR
Ana Sayfa / Duyurular / Uptodate Anywhere Veritabanımız Erişime Açılmıştır
21 Şubat 2018, Çarşamba
Uptodate Anywhere Veritabanımız Erişime Açılmıştır

UpToDate İçerik Bilgileri

 

UpToDate veri tabanı, 25 Uzmanlık alanında, 6500’den fazla uzman doktor tarafından hazırlanan 10.500’den fazla konu içeriğine erişim sunmakta olan kanıta dayali bir klinik karar destek sistemidir. UpToDate; sürekli güncellenen, kanıta dayalı klinik bilgilerle donatılmış ve kullanımı kolay arayüzü ile dünyanın en çok kullanılan klinik bilgi kaynakları arasında yer almaktadır. Doktorlar tarafından hastalık teşhisinde bulunulması, tedavi planı hazırlanmasi ve klinik bilgilerin hızlı ve etkin şekilde paylaşılmasına olanak verecek şekilde tasarlanmıştır. 66 Üniversite Hastanesi, Saglik Bakanligi’na bagli 60  Egitim ve Arastirma Hastanesi ve Bayındır Hastanesi, Güven Hastaneleri gibi özel Hastaneler Uptodate aboneleri arasında yeralmaktadır.

UpToDate dünyanın en çok kullanılan Klinik Karar Destekleme araçlarından birisidir, dünya çapında 180 ülkede 35 .000’den fazla hastanede, 1.3 milyondan fazla doktor tarafından yilda 26 milyon defadan fazla erisilen bu kaynak  daha iyi teşhis ve tedavi kararları almalarına yardımcı olmaktadır. Dünya çapında yapılan birbirinden bağımsız 80 ayrı çalışmada UpToDate’in; hastane kalitesinin arttırılması, hasta yatış sürelerinin, ölüm oranlarının ve hastane harcamaların azaltılmasına yaptığı olumlu etkiler gösterilmektedir.

  Kayıt Mobil Erişim Klavuzu

 Genel Bilgiler

  Kişisel Kayıt Avantajları

Sunum1

Sunum2

 

UpToDate’in Faydaları

Hasta Güvenliği ve Bakım Kalitesini Arttırmak
Tanısal Hataları Azaltmak
Tanı Amaçlı Testleri Azaltmak
Hastaların Yeniden Hastaneye Yatma Oranını Düşürmek
Hastaların Hastanede Kalma Süresini Azaltmak
Doktor Memnuniyetini Arttırarak Hastanede Daha Uzun Süre Çalışmalarını Sağlamak
Doktorlar İçin Zaman Tasarrufu Sağlamak ve Hasta Bakım İçin Ayrılan Süreyi Arttırmak

 

Özellikler:

Doktorlar/Klinisyenler , ilk erişim için kurum  içinden yarattıkları bireysel hesap ile evlerinden/hastaneden/kurum dışından ihtiyaç duydukları kanıta dayalı klinik bilgilere UpToDate üzerinden erişim sağlayabilirler.

• Ödüllü Aplikasyonu İle Mobil Cihazlardan Erişim

iOS®, Android™, Windows 8 sistemine sahip mobil cihazlar üzerinden Mobil Aplikasyon ile UpToDate’e erişim imkanı
• Geliştirilmiş klinik iş akışı
HBYS (Elektronik Sağlık Kaydı) sistemlerine entegrasyon sayesinde doktorların hasta ekranından UpToDate’e erişimleri sağlanmaktadır.Böylece Uptodate klinik iş akışının bir parçası haline gelmektedir.
 CME/CE/CPD Kredileri kazanma imkanı

Doktorlar, kurum içi ve mobil olarak UpToDate Anywhere üzerinden yaptıkları aramalar ile CME (Continuing Medical Education) eğitim kredilerini kazanmaktadırlar.

UpToDate’in diger veri tabanlarindan farki nedir?
• Diger kaynaklardan daha genis icerik kapsamina sahiptir. UpToDate içerik kapsamında, 10.500 sayfadan fazla hakemli ve orjinal metin bulunmaktadır. 
• UpToDate sahip oldugu ozel formati ve kullanisli arayuzu sayesinde aranilan cevaplarin ihtiyac duyuldugunda kisa sure icinde bulunmasini saglamaktadir.
• UpToDate kaynak bilgileri, 6300’den fazla yazar olarak hizmet vermekte olan doktor ve editor tarafindan surekli guncellenmektedir.
• Teshis ve tedavi konularinda pratik tavsiyeler icermekte olan en guncel kanita dayali bilgiler uzman personel tarafindan ozetlenerek veri tabanina eklenmektedir.
• Temel saglik hizmetleri, jinekoloji, cocuk sagligi ve dahiliye ve gibi cesitli uzmanlik alanlarindaki genis kapsamli icerik bilgileri birlestirilerek sunulmaktadir.
 
UpToDate veri tabanı kapsamı içerisinde aşağıda sıralanmış olan 25 uzmanlık alanında 10,500’den fazla konu içeriği bulunmaktadır.

Uzmanlik alanlari:

Yetişkin ve Çocuk Acil Tıp, Yetişkin Temel Bakım ve Dahiliye, Alerji ve Bağışıklık, Anesteziyoloji, Kardiyovasküler Tıp, Dermatoloji, Endokronoloji ve Diyabet, Aile Hekimliği, Gastroenteroloji ve Hepatoloji, Geriatri, Hematoloji, Hastane Tıbbı (Hospital Medicine), Bulaşıcı Hastalıklar, Nefroloji ve Hipertansiyon, Noroloji, Doğum, Jinekoloji ve Kadın Sağlığı, Onkoloji, Palyatif Bakım, Çocuk Hastalıkları, Spor Hekimliği, Psikiyatri, Akciğer ve Yogun Bakım, Romatoloji, Uyku Bozuklukları, Genel Cerrahi

 Eksiksiz ve Objektif İçerik 
UpToDate kurumsal yayıncılık ilkelerine sıkı sıkıya bağlıdır. Yazar ve editör kadrosu, yayıncılık standartlarını yerine getirmek için koordineli çalışmalarını titizlikle yürütmektedirler. Kapsam dahilindeki tüm bilgiler 3 aşamalı denetim sürecinden geçirilerek içeriğin tam olarak doğruluğu ve en güncel kanıta dayalı olarak güncellenip güncellenmediği kontrol edilmektedir. UpToDate hiç bir tıbbi ilaç firmasından ödeme kabul etmez, böylelikle veri tabanında sunulan bilgilerin hiç bir dış etkene bağlı olmaksızın tamamen objektif olarak hazırlanmış olduğu garanti edilmektedir. 
 
Kanıta Dayalı Tavsiyeler 
UpToDate yazar ve editörleri; 460’dan fazla hakemli dergi, online medikal kaynak ve rehber arasından en güncel kanıta dayalı tıbbi olayları titizlikle incelemekte ve değerlendirmektedirler. Tedavi tavsiyeleri uluslararası çapta kabul görmüş denetim standartları içerisinde derecelendirilmektedir. UpToDate personeli; standartların tam olarak yerine getirilerek en iyi tıbbi kararların alınmasını sağlamak için, kanıta dayalı tıp dalında dünya çapında ünlü uzmanlar ile koordineli çalışmalarını kesintisiz olarak yürütmektedir. 
 
UpToDate Klinik Soruları Cevaplamaktadır 
Yapılan araştırma sonuçlarına göre doktorlar günde ortalama 11 tıbbi soru ile karşılaşmaktadırlar. Bu soruların sadece %55’inin cevapları araştırılmakta ve bunların da sadece %40’ı cevaplanmaktadır. Bunun birkaç sebebi vardır: zaman eksikliği, soruyu önemsiz olarak görmek ve ilgili sorunun cevabının bulunmadığına inanmak 
 
UpToDate; klinik araştırma konularına ait cevapların daha kolay bulunmasını sağlayarak sağlık alanında önemli bir katkı yaratmıştır: 
• UpToDate aboneleri’nin %86’sı UpToDate veri tabanı sayesinde daha çok soruyu cevapladıklarını 
• %88’i UpToDate kullanarak aradıkları sorunun cevabını daha çabuk bulduklarını 
• %90’ı UpToDate kullanımının hasta bakım yöntemlerinde değişiklik yapılmasına sebebiyet verdiğini 
• %95’i UpToDate’in tıbbi bakım kalitesini yükselttiğini belirtmişlerdir.