KURUMİÇİ DUYURULAR
Ana Sayfa / Duyurular / Uzaktan Eğitim Süreci İle İlgili Öğrencilere Yönelik Bilgilendirme
27 Mart 2020, Cuma
Uzaktan Eğitim Süreci İle İlgili Öğrencilere Yönelik Bilgilendirme

Kıymetli öğrencilerim;

Yüksek Öğretim Kurumu Başkanımız Sayın Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın 26.03.2020 tarihinde gerçekleştirdiği basın toplantısında, Yükseköğretim kurumlarında bahar yarıyılının uzaktan öğretimle tamamlanacağı, bu yarıyıl için yüz yüze eğitim yapılmayacağı açıklanmıştır. Ayrıca uzaktan öğretim altyapısı ile devam edemeyecek programlar ve uygulamalı dersler için Üniversiteler tarafından yaz döneminde yeni bir takvim oluşturulabileceğini belirtmiştir.

Bu çerçevede;

1. Daha önce de açıkladığımız üzere üniversitemizde 30 Mart  2020 Pazartesi günü mevcut ders programlarınız geçerli olacak şekilde uzaktan öğretime geçilecektir.

2. Derslerinizi çeşitli teknik nedenlerle canlı (senkron) izleyememe durumuna karşı, derslerin video kayıtlarını (asenkron) sonradan izleme imkanına sahip olacaksınız.

Derslerinize erişmek için, web sayfamızda bulunan “Ders Programı” yazılımına entegre edilen Google Classroom uygulamasını kullanmanız gerekmektedir.

Derslerinizin canlı yayınları Google Meet üzerinden gerçekleştirecek, bu yayınların takibi için linkler akademisyenlerimiz tarafından, [ogrencinumarasi]@ogr.usak.edu.tr mail adreslerinizden ve Google Classroom üzerinden sizlerle paylaşılacaktır.

Uygulamalarla ilgili tüm bilgilere, üniversitemizin https://usak.edu.tr web sayfasından ve https://ue.usak.edu.tr/duyuru/3261 adresinden erişilebilirsiniz.

3. İnternet erişiminde problem yaşama ihtimali olan öğrencilerimiz için Google Classroom uygulaması içerisinde yeterli sayıda çeşitli ders materyalleri (izlenceler, ders notları, sunumlar vb.) mevcut olacaktır.

4. Tamamen uygulamaya yönelik dersleriniz için, Fakülteler, Bölümler ve Programlarınız nezdinde çözümler oluşturulacaktır. Bu çözümler arasında yaz aylarında belirlenecek bir takvimde sıkıştırılmış eğitimler de olabilecektir. Bu derslerinizle ilgili açıklamalar için üniversitemizin, dekanlıklarımızın ve müdürlüklerimizin açıklamalarını dikkate alınız ve resmi hesaplarımızdan konuları takip ediniz.

5. Bahar yarıyılı ara sınavları (vize) ve dönem sonu (final) sınavlarının, hangi tarihlerde ve nasıl yapılacağı ile ilgili en kısa zamanda resmi web sayfamız ve sosyal medya hesaplarımızdan duyurulacaktır. (Lütfen [universiteusak] sosyal medya hesaplarımızı takip ediniz.)

Şunu da unutmamanızı isterim ki, doğal olarak bazı fakültelerimiz, bölümlerimiz ve programlarımız açısından farklı sınav uygulamaları olabilecektir. Bu konularda mağduriyet yaşamamanız için her türlü gayreti gösterdiğimize emin olabilirsiniz.

6. Uygulamalı dersler için yaz okulunun gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceği, olursa hangi tarihler arasında açılabileceği ile ilgili şu süreç içerisinde bir karar verilmesi ve takvim ilan edilmesi mümkün değildir. Önümüzdeki günlerde salgının yayılma durumuna ve ilgili devlet kurumlarımızın vereceği kararlar yönünde, üniversitemizin açılıp açılmama, açılacaksa ne zaman açılabileceğine dair kararlar alınabilir. Bu kararları en hızlı şekilde, resmi web sayfamız ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden sizlere duyuracağız.

Lisansüstü eğitim gören kıymetli öğrencilerimiz için de bazı hususlara değinmek isterim:

1. Lisansüstü teorik derslerimiz de bu süreçte 30 Mart 2020 Pazartesi günü başlayacaktır. Bu dersler de Google  Classroom uygulaması üzerinden yapılacaktır. (Zoom, Microsoft Teams, Skype gibi diğer uygulamalarda kullanılabilecektir.

2. Tez izleme komiteleriyeterlilik sınavları ve tez savunmaları da yukarıda sayılmış olan platformlar üzerinden, kayıt altına alınması koşuluyla yapılmasına olanak tanınacaktır.

3. Enstitüler tarafından ilan edilen eğitim öğretimle ilgili bazı tarihler revize edilecek ve yaz dönemine kaydırılabilecektir. Bu konu ile ilgili açıklamaları yakın zamanda, üniversitemizin ve enstitü müdürlüklerimizin web sayfalarından ve sosyal medya hesaplarından sizlerle paylaşacağız.

4. Tezlerini bitirmek için laboratuvar vs. çalışmalarına ihtiyaç duyan lisansüstü öğrencilerimiz için imkânlar dâhilinde ve belirli koşullarda laboratuvarlarda çalışma imkânı yaz dönemi için tanınacaktır.

Bu zorlu süreci hep birlikte aşacağımıza yürekten inanıyor ve sizlere güveniyorum. Hocalarınız olarak okula dönüşünü dört gözle bekliyoruz. Sağlıklı kalın, evde kalın.

Prof. Dr. Ekrem SAVAŞ

Rektör