KURUMİÇİ DUYURULAR
Ana Sayfa / Duyurular / Kamuoyuna Duyuru
12 Aralık 2017, Salı
Kamuoyuna Duyuru

ABD yönetiminin; peygamberler yurdu, ilk kıblemiz, üç semavi dinin kutsal şehri ve insanlığın ortak değeri olan Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı, uluslararası hukuk açısından bütünüyle yanlış olup, bu kararla insanlık vicdanı büyük bir yara almıştır. 

Osmanlı Hâkimiyetinde 400 yıl boyunca barış ve huzurun hâkim olduğu Kudüs, son yüzyılda bilhassa meşruiyeti tartışmalı İsrail devletinin kurulması ile birlikte hak etmediği bir zulüm ve insanlık dramı yaşamıştır. ABD’nin bu son kararı, yaşanan dramı kangren haline dönüştürüp, bölgede inşa edilmeye çalışılan barış sürecini baltalayacaktır. 

Kudüs’ün İsrail’e başkent olması kararı, bölgedeki mevcut Müslüman ve Hristiyan Filistin halkın yok sayılması anlamını taşımaktadır. Bu sebeple İsrail, 1967 yılında işgal ettiği Filistin topraklarından bir an önce çekilmeli, uluslararası hukuka ve İsrail'i işgalci kabul eden Birleşmiş Milletlerin 242 sayılı kararına uymalıdır. 

Çünkü Kudüs her üç semavi dinin mensuplarının temsil edildiği bağımsız Filistin Devleti’nin başkenti olmadığı sürece gerçek şahsiyetine ve huzura kavuşamayacaktır.

Ayrıca ABD yönetiminin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararı ile İsrail'in Birleşmiş Milletler kararına ısrarla uymaması, sadece Orta Doğuyu değil bütün dünya barışını tehlikeye atma potansiyeli taşımaktadır. Bu yüzden Uşak Üniversitesi Senatosu olarak Filistin halkının yanında olduğumuzu, ABD yönetiminin kararının hükümsüz olduğunu, ilgili kararı şiddetle kınadığımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz. 

 

UŞAK ÜNİVERSİTESİ SENATOSU