KURUMİÇİ DUYURULAR
Ana Sayfa / Duyurular / [ARBİS]TÜBİTAK Bilim Genç'te Mart Ayında Öne Çıkanlar
6 Nisan 2022, Çarşamba
[ARBİS]TÜBİTAK Bilim Genç'te Mart Ayında Öne Çıkanlar

Bilim Genç’te
Mart Ayında öne çıkanlar

Algımızı Zorlayan Nesne: Möbius Şeridi

Algımızı Zorlayan Nesne: Möbius Şeridi

Bir kâğıt parçasının biri önde, diğeri arkada iki farklı yüzü vardır. Peki sizce bu kâğıt parçasıyla tek yüzlü bir cisim elde edebilir miyiz?

Bilim Çizgi Dizi - İbn Sînâ

Bilim çizgi Dizi - İbn Sînâ

İbn Sînâ’nın hayat öyküsünü anlattığımız Bilim çizgi Dizi’nin son bölümünde, İbn Sînâ’nın ömrünün son yıllarında geçirdiği yolculuklara ve bilim dünyasına yaptığı katkılara yer veriyoruz.

Kalp Hücreleri ile Biyohibrit Balık üretildi

İnsan kök hücrelerinden üretilen kalp hücreleri ile yüzebilen biyohibrit balık geliştirildi. Elde edilen başarı, yapay kalp geliştirmeye giden yolda önemli bir adım olarak görülüyor.

Bir Yıldız Ne Kadar Soğuk Olabilir?
Abur Cubur Neden Bağımlılık Yapıyor?

Kırmızı ve Mor Besinlerdeki Gizli Güç: Antosiyanin

Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Gönen, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde kırmızı, mavi ya da mor renkte meyve ve sebzelere renklerini veren pigmentler olan antosiyaninler ve antosiyaninlerin sağlık üzerindeki etkilerini anlatıyor.

Duyguların Bilimi

“Yüzü korkudan bembeyaz oldu.” ifadesi bilimsel açıdan doğru olabilir. Yapılan bir araştırma korku durumunda yüzün soğuduğunu; özellikle de burun ucu, alın, ağız çevresi ve üst çene bölgesinin sıcaklığının düştüğünü gösterdi.

Birbirinden ilginç "Bunu biliyor muydunuz?" içerikleri için tıklayın.

En Uzun Mesafe Göç Eden Hayvan
Uçak: Kim, Ne Zaman İcat Etti?

Madde Neden Kararlıdır?

Atom çekirdeklerinin çapı atomların çapından yaklaşık 100.000 kat daha küçüktür. Peki öyleyse atomların ve atomların bir araya gelmesiyle oluşan yoğun maddelerin daha küçük bir hacim kaplamasını engelleyen şey nedir? Madde neden kararlıdır?

Bernoulli İlkesini Uçak Kanatlarında Gözlemleyelim

Bernoulli İlkesini Uçak Kanatlarında Gözlemleyelim

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde, uygun malzemeler kullanarak Bernoulli ilkesinin uçakların havada kalmasına nasıl katkıda bulunduğunu gözlemliyoruz.